W dniu dzisiejszym GBP pozostanie również w centrum uwagi, jako że zainteresowanie inwestorów wzbudza dzisiejsza publikacja notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Wczorajsze dane o inflacji pokazały, że zgodnie z oczekiwaniami BoE jest ona niższa, a więc przy pogarszających się perspektywach dla gospodarki brytyjskiej kolejne obniżki stóp procentowych są bardzo prawdopodobne. Dlatego tak ważna będzie ujawniona dzisiaj informacja o liczba głosów oddana za ostatnio obniżką stóp o 25pb. Waluta amerykańska pozostawała stabilna i nie zareagowała praktycznie na dane z sektora nieruchomości. Nieznaczne osłabienie dolara było widoczne najbardziej na wykresie indeksu dolarowego. Rynki czekają na impuls, który spowodowałby wybicie z zakresów z początku tygodnia. Dla rynku walutowego takim impulsem może być dzisiejsza publikacji indeksu Ifo oraz protokołu BoE czy też piątkowe dane na temat wskaźnika PCE. Z kolei rynek akcji oczekuje na wyniki kwartalne spółek publikowane w tym tygodniu.
EURPLN
W dniu dzisiejszym zapoznamy się z decyzją RPP odnośnie stóp procentowych. Pomimo tego, iż mało prawdopodobne jest, że RPP podniesie dziś stopy procentowe, to jednak jest to kwestia nieunikniona. W dalszym ciągu utrzymuje się presja inflacyjna, jednak zgodnie z wypowiedziami członków RPP nie tylko inflacja będzie decydującym czynnikiem wpływającym na decyzje odnośnie kosztu pieniądza. Złoty umocnił się w dniu wczorajszym w okolice 3,60, jednak zostało obronione wsparcie wynikające z 38,2% zniesienia fib całości ostatnich wzrostów z poziomu 3,56 na 3,6270. Sytuacja techniczna w dalszym ciągu wskazuje na możliwość osłabienia się złotego w okolice linii trendu na poziomie 3,65, oczywiście jeśli uda się EURPLN wybić powyżej ostatnich maksimów. Najbliższe wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym na poziomie 3,6100.
EURUSD
Eurodolar pozostawał wczoraj w bardzo wąskim 60 punktowym zakresie. Na wykresie w skali godzinowej utworzył się trójkąt i dopiero wybicie z tego zakresu najprawdopodobniej przyczyni się do silniejszego ruchu na tej parze. W dalszym ciągu sytuacja techniczna przemawia za kontynuacją spadków na EURUSD, a silne wsparcie widzielibyśmy dopiero na poziomie 1,4300, gdzie znajduje się projekcja 127,2% ostatnich wzrostów z poziomu 1,4320. Dziś zapoznamy się z indeksem klimatu gospodarczego instytutu Ifo. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami indeks ten będzie słabszy, to widzielibyśmy możliwość powrotu EURUSD w okolice 1,4320. Silny opór w dalszym ciągu wyznacza strefa 1,4450/60.