Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu spółek handlowych członkowie zarządu, co do zasady, nie odpowiadają za zobowiązania zarządzanych przez siebie spółek kapitałowych - zarówno spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i spółek akcyjnych. Regulacja taka wynika z przyjętej przez ustawodawcę zasady, iż spółka, i tylko spółka - jako podmiot prawa legitymujący się osobowością prawną - może być pociągnięta do odpowiedzialności za zaciągnięte przez siebie zobowiązania. Od tej zasady ogólnej wprowadzone zostały dwa istotne wyjątki:- po pierwsze, odpowiedzialności członków zarządu (oraz członków innych organów i przedstawicieli) wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki; oraz- po drugie, (w odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki, w przypadku gdy egzekucja wobec spółki okaże się bezskuteczna.Umiejętne wykorzystanie przez wspólników lub akcjonariuszy powyższej regulacji może doprowadzić do skutecznego pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności za złe zarządzanie przedsiębiorstwem.
[srodtytul]Odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę[/srodtytul]
Odpowiedzialność członków zarządów spółek kapitałowych za wyrządzoną spółce szkodę oparta jest na zasadzie winy.W przypadku więc, gdy zdaniem wspólnika lub akcjonariusza spółka poniosła szkodę w wyniku działania członka zarządu (np. w wyniku jego niegospodarności), rolą spółki pozostawać będzie wykazanie, iż stało tak się z winy tego właśnie członka zarządu. Członek zarządu będzie natomiast mógł zwolnić się z ponoszenia z tego tytułu odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że nie ponosi winy.
Poza elementem winy dochodząca roszczenia spółka musi oczywiście wykazać w toku postępowania zajście także pozostałych przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej, tj. powstania szkody oraz związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy powstała szkodą a zawinionym działaniem członka zarządu.
Podstawowym pytaniem, na które trzeba odpowiedzieć dla dokonania oceny, czy zarząd (jego członkowie) powinien w danym stanie faktycznym ponosić odpowiedzialność za powstałą szkodę, jest to, czy dane działania lub zaniechania zarządu można (należy) uznać za sprzeczne z prawem lub postanowieniami umowy spółki (statutu). Życie gospodarcze bardzo często dostarcza oczywiście przykładów, w których odpowiedź na takie pytanie pozostaje jednoznaczna - nie może budzić wątpliwości, że czyny zarządu dają podstawę do przyjęcia lub wyłączenia odpowiedzialności zarządu.