Warto w tym miejscu przypomnieć, że w USA badano wytrzymałość na dalsze pogłębienie się recesji 9 największych instytucji finansowych. W Europie poznamy wyniki badań 91 banków ze Strefy euro, Wielkiej Brytanii, Skandynawii.
Wyniki tych testów opublikowane powinny zostać dzisiaj późnym popołudniem, około godziny 18:00. W raportach zawarte będą oszacowany poziom wskaźnika płynności Tier 1 oraz wielkość ekspozycji na europejski rynek długu i potencjalne straty na posiadanym portfelu europejskich papierów skarbowych. Tym samym badana będzie wytrzymałość europejskich instytucji finansowych zarówno na recesję gospodarczą, jak i kłopoty fiskalne państw europejskich. Ostatnia faza stress testu nie zakłada problemów państw europejskich ze spłatą swoich zobowiązań, jednak pod uwagę bierze możliwość wzrostu ich rentowności, a tym samym kosztów pieniądza na rynku. Wyższy koszt pieniądza to ponowne problemy sektora prywatnego z pozyskaniem nowego finansowania i potencjalne straty dla banków z powodu niższej ściągalności należności kredytowych. Banki będą zmuszone zwiększyć swój kapitał w momencie kiedy publikowany wskaźnik Tier 1 spadnie poniżej 6%. Uczestnicy rynku oczekują, że owe potrzeby dofinansowania zamkną się kwocie około 32 mld euro.
Los ten może spotkać niemieckiego pożyczkodawcę hipotecznego Hypo Real Estate AG, który został już wcześniej dofinansowany z programu opracowanego przez niemiecki rząd. Pojawiły się na rynku informacje, że ta właśnie instytucja finansowa nie przeszła pomyślnie przeprowadzonych testów. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie tej instytucji, jej wskaźnik Tier 1 wyniósł w marcu bieżącego roku 7,7% co było wynikiem bliskim granicy 6%, która wyznacza pozytywne przejście testu odporności na kryzys. Ten niemiecki bank miał w maju największą ekspozycję na dług publiczny Grecji, Hiszpanii i Włoch zamykającą się kwotą 72,1 mld EUR. Stworzony przez niemiecki rząd fundusz stabilizacyjny nazwany Soffin bank pożyczył Hypo Real Estate do końca marca 2010 roku 7,87 mld EUR, a wcześniej aby uniknąć bankructwa w 2008 roku instytucja ta musiała zostać poratowana gwarancjami i liniami kredytowymi na kwotę 130,5 mld EUR. Według prognoz pierwszych zysków Hypo Real Estate AG spodziewać się można dopiero w 2012 roku. Jednocześnie pozostałe 13 niemieckich banków poddanych badaniu najprawdopodobniej nie będzie potrzebowała dofinansowania.
Według wstępnych raportów podobna, pozytywna sytuacja jest w skandynawskim sektorze bankowym. Pomimo ekspozycji tamtejszych banków na rynek krajów nadbałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii), gdzie mieliśmy do czynienia z głęboką recesją i kryzysem kredytowym, największe szwedzkie banki nie mają obecnie problemów z płynnością. Włoski nadzór bankowy również nie przyznaje się do tego, aby jakakolwiek z badanych instytucji finansowych w tym kraju mogła mieć problemy z wypłacalnością.
[srodtytul]Wpływ na rynek walutowy[/srodtytul]