DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 04:05 Publikacja: 31.08.2000 00:07

Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła spadek indeksu Dow Jonesa o 1%. Był to największy spadek tego wskaźnika od 26 lipca. Spadkom towarzyszyły niskie obroty, które na głównym parkiecie wyniosły 813 mln akcji. Było to o 13% mniej niż wynosi średnia z ostatnich trzech miesięcy. Z kolei szeroki indeks S&P 500 stracił wczoraj na wartości 0,5% przy 0,5% wzroście indeksu Nasdaq.

Wydarzeniem sesji była zapowiedź przejęcia domu maklerskiego DLJ przez Credit Suisse First Boston za 90 USD za walor. Wczoraj na zamknięciu akcje DLJ kosztowały 88,25 USD po wzroście o 4,25 USD. Zapowiedź przejęcia DLJ wywołała dyskusję o możliwej, dalszej konsolidacji w sektorze. Jako cele przejęcia wymienia się obecnie Bear Stearns, Dain Rauscher i Raymond James Financial.

Ze względu na konsolidację w sektorze brokerskim, wczoraj spekulowano, że możliwe są także przejęcia w ubezpieczeniach. Wśród potencjalnych firm przejmujących wymieniano francuską Axę, natomiast jako cele przejęcia Lincoln National Corp. (wzrost o 9,2%), Conseco (+8,3%) oraz Jefferson-Pilot Corp. (+5,2%).

Wzrost Nasdaqa wynikał głównie z optymizmu wokół spółek z sektora usług internetowych, w tym zajmujących się elektronicznym handlem. Commerce One wzrósł o 17,2% i był wczoraj najbardziej aktywną akcją na Nasdaq.

Wczoraj bardzo dobrze zachowywały się także akcje Amazon.com po tym, jak jeden z analityków Goldman&Sachs podtrzymał pozytywną rekomendację dla spółki. Wczoraj akcje Amazon wzrosły o 7,7%. W tym roku ich spadek wyniósł jednak aż 44%.

Gorzej zachowywały się wczoraj akcje spółek z sektora paliwowego, co było związane z raportem wskazującym na wysoki stan zapasów ropy w USA. Wchodzące w skład Dow Jonesa akcje Exxona spadły o 1,4%.

Sesja na giełdach azjatyckich upłynęła pod znakiem spadku indeksów. W Japonii Nikkei 225 stracił na wartości 0,7%. Główną przyczyną tego spadku był spadek walorów NTT o 1,5%. Spadek nastąpił po tym, jak jedna z gazet doniosła, że NTT obniży ceny niektórych swoich połączeń. Zostało do odebrane jako kolejny sygnał świadczący o rosnącej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Wpływ spadku NTT na indeksy został zniwelowany wzrostem walorów Sony o 3%. Przyczyną tego wzrostu była zapowiedź spółki dotyczącą wydatkowania 1 mld USD na wybudowanie nowej fabryki.

Dzisiejsze notowania w Europie powinny upłynąć w oczekiwaniu na decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje podwyżki w granicach 25-50 pkt bazowych.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu