DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 04:08 Publikacja: 04.09.2000 00:07

Piątkowe notowania na Wall Street zakończyły się kolejnym wzrostem indeksów, który był głównie związany z dobrymi danymi makroekonomicznymi, dotyczącymi rynku pracy i płac w lipcu ? stopa bezrobocia wzrosła w relacji do czerwca z 4% do 4,1%, natomiast średnie zarobki godzinne wzrosły o 4 centy do 13,8 USD. Ilość miejsc na listach płac poza rolnictwem spadła o 105 tys, chociaż było to głównie związane z okresem urlopowym. Pomimo tego wszystkie te dane zostały odczytane jako kolejny sygnał, iż seria podwyżek stóp procentowych przez FED dobiegła końca.

Indeks Dow Jonesa zyskał w piątek 0,21%, kończąc tydzień na poziomie 11 238,8 pkt. Z kolei technologiczny indeks Nasdaq wzrósł o 0,7% do 4 234 pkt. Szeroki indeks S&P 500 wzrósł o 0,2%. Obroty były niskie i wyniosły na Big Board jedynie 771,6 mln akcji. Wiele więc wskazuje na to, że inwestorzy przygotowywali się już do poniedziałkowego święta pracy.

Po raz kolejny uwaga inwestorów była skoncentrowana wokół spółek z sektora usług brokerskich, czego przyczyną są procesy konsolidacyjne. Jedną z najaktywniejszych były walory J.P. Morgan, które straciły na wartości 3,8% po tym, jak w czwartek wzrosły o 10%. Przyczyną piątkowego spadku była najpewniej korekta techniczna, a poprzednich wzrostów spekulacje Wall Street Journal mówiące o tym, że J.P. Morgan może być przejęty przez Chase Manhattan.

Jednym z negatywnych wydarzeń sesji było opublikowanie przez Hertza ostrzeżeń dotyczących wyników spółki za III i IV kwartał. Spowodowało to spadek walorów o 15,8% i obniżenie rekomendacji CSFB z kupuj do trzymaj.

Ostrzeżenie Hertz?a nie było jedynym ? o możliwym pogorszeniu wyników poinformowała także spółka internetowa ? Viant, której akcje straciły w piątek na wartości aż 41%. W piątek o 6,2% spadły także akcje Yahoo! po tym, jak spółka poinformowała o możliwości wypracowania gorszych wyników. O takiej możliwości wspominali ostatnio także analitycy. Z kolei dobrze zachowywały się w piątek walory internetowej spółki Terra Networks, które wzrosły o 7,2%. Przyczyną było pogłoski o zamiarach przejęcia przez Terra spółki Lycos, której akcje wzrosły w piątek o 5,1%.

Nadchodzące dni mogą upłynąć pod znakiem kontynuacji zwiększonego zainteresowania akcjami z sektora nowych technologii, w tym głównie z sektora usług internetowych. Będzie to związane z konferencjami na ten temat, zwołanymi na bieżący tydzień.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu