Wczorajsze emocjonujące notowania w USA, zakończone dużymi wzrostami, rozbudziły nadzieje na kontynuację zwyżki i na naszym parkiecie. Przyjęcie przez rząd projektu budżetu państwa z deficytem ekonomicznym na poziomie 1,6% PKB stworzyło dodatkowo dobrą atmosferę okołorynkową. Ci, którzy na nią liczyli nie zawiedli się, choć jej skala była zbliżona bardziej do zmian DJ, niż Nasdaq. Wszystkie indeksy, oprócz TechWIG, wzrosły więcej, niż na koniec notowań ciągłych, co wskazuje na sporą aktywność strony popytowej. W sumie WIG zyskał 1,2%, WIG20 ? 1%, a MIGWIG - 0,3% przy większych, niż wczoraj obrotach, przekraczających 160 mln zł. Nadal bardzo silnym indeksem sektorowym pozostaje WIG-Banki, który wzrósł o 1,7%. Lepiej od niego, dzięki wzrostowi TP.S.A. o ponad 2%, zachował się tylko WIG-Telekom (+ 2,1%).

Na pewno transakcja związana z zakupem akcji Optimusa przez ITI będzie tematem wielu komentarzy i analiz. Sam fakt zmiany właściciela i forma w jakiej się to odbędzie została przez rynek oceniona negatywnie. Zaowocowało to maksymalnym spadkiem kursu przy redukcji sprzedaży. Nie może to dziwić, skoro, moim zdaniem, cała skomplikowana transakcja prowadzi do przejęcia samego Onetu, a planów dotyczących borykającej się z problemami części komputerowej nie poznaliśmy.

Chciałem jeszcze raz powrócić do wczorajszego Raportu o Transformacji przedstawionego przez EBOiR. Nie jest on może tak ważny dla kilkudniowych spekulantów, ale zauważenie wzrostu atrakcyjności regionu Europy Środkowo-Wschodniej jako potencjalnego celu lokowania kapitału jest bardzo ważnym sygnałem dla inwestorów średnio i długoterminowych. Po wycofaniu się z Azji Południowo-Wschodniej kapitał międzynarodowy poszukuje ?spokojnej przystani? z dużym potencjałem wzrostu. Może nasz region na dłużej go przyciągnie, bo może zaoferować m.in. stabilność polityczną, perspektywę wejścia niektórych krajów do UE i potencjał wzrostu gospodarczego.

Krzysztof Stępień

Analityk Parkietu