TechWIG kolejny raz najsłabszy

Aktualizacja: 06.02.2017 06:07 Publikacja: 16.11.2000 10:50

Ostanie dni obfitowały w wydarzenia okołorynkowe. Rząd przyjął budżet, październikowa inflacja jest zgodna z oczekiwaniami analityków, wypowiedzi członków RPP wskazują na docenienie wysiłku rządu, co do wzrostu restrykcyjności polityki fiskalnej. W USA zgodnie z oczekiwaniami FED nie podniósł stóp procentowych, ostrzegając jednocześnie, że zagrożenie inflacyjne nadal istnieje. Wygląda na to, iż te wszystkie dobre informacje zostały na razie zdyskontowane, więc warto obserwować, jak rynki dalej będą się zachowywać po tych informacjach. Czy nastąpi szybkie dyskontowanie zysków, czy zostaną one odczytane jako zażegnanie możliwych zagrożeń.

Na razie przeważyła ta pierwsza tendencja. WIG spadł o 0,9%, przede wszystkim obniżce kursów spółek sektora TMT. Drugi raz z rzędu maksymalnie potaniał Optimus, notowany z redukcją sprzedaży. Duża zniżka objęła również Elektrim (-5,1%) i Prokom (-4,2%). W sumie TechWIG obniżył się o 4,2%. Najmniej stracił MIDWIG, tylko 0,4%. Jedynym indeksem sektorowym, który zanotował wzrost był WIG-Banki (+0,6%).

Taka sytuacja utrzymuje się przez kilka ostatnich sesji, co jednoznacznie wskazuje na rosnące rozczarowanie inwestorów do spółek informatycznych, z których, według mnie, jedynie Agora i Computerland są warte zainteresowania ze względu na posiadanie i konsekwentne realizowanie jasnej strategii rozwoju. Kolejnym jej elementem jest spółka tych dwóch firm, mająca zajmować się stworzeniem internetowego pasażu handlowego, co przez analityków zostało pozytywnie odczytane.

Obroty na całym rynku znacznie spadły i nie przekroczyły 120 mln zł. Wskazuje to na wtórny charakter zniżki, tym bardziej, że widać nadal duże zainteresowanie mocnymi fundamentalnie spółkami. Na swój użytek zrobiłem porównanie grona spółek, które zanotowały po trzech kwartałach tego roku progresję wyników z grupą spółek utrzymujących się w trendach wzrostowych od początku października. Oba te zbiory mają w ok. 90% część wspólną. Wnioski można wyciągnąć samemu.

Krzysztof Stępień

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu