Analiza techniczna sytuacji na GPW

Aktualizacja: 06.02.2017 05:24 Publikacja: 07.12.2000 19:22

Warszawski rynek wciąż pozostaje w trendzie bocznym, a WIG20 nie daje jeszcze wyraźnych sygnałów zmiany trendu. Główny indeks GPW zyskał dziś podczas sesji 0,5%, a na wykresie powstała biała świeca. Długie cienie świadczą o trudnościach ze zwyżką lub zniżką. Wysokie obroty potwierdzają z jednej strony rosnący potencjał wzrostowy i realizację zysków z drugiej. Duża liczba poziomów oporu w pobliżu których znajduje się WIG20 w zestawieniu z brakiem pewności byków nie daje dużych szans na szybkie wybicie w górę.

Długoterminowa linia trendu spadkowego, z którą WIG20 zetknął się dziś na wysokości 1695 pkt. zadziałała i pod koniec notowań indeks ten powrócił poniżej jej. Jeśli w najbliższym czasie poziom ten zostanie sforsowany, poprawi to jedynie krótkoterminowy obraz rynku, gdyż już na wysokości 1725 pkt. na WIG20 czeka długoterminowa linia trendu bocznego, od której WIG20 zawracał już dwukrotnie w ostatnim czasie.

Najlepsze sygnały generuje Stochastic i do czasu pozostawania ADX na bardzo niskich poziomach, to on będzie dawał najmniej błędnych sygnałów. Oscylator ten wszedł na dzisiejszej sesji do strefy wyprzedania i w przypadku konsolidacji i niewielkiego spadku na obecnym poziomie powinien dać sygnał sprzedaży. Jeśli rynek poszybuje w górę, o Stochasticu należy zapomnieć.

Poziom równowagi przebił dziś MACD dając sygnał kupna. Jeśli rynek zawróci z obecnego poziomu w dół, sygnał ten będzie anulowany. Bardzo pozytywnie zachowuje się natomiast RSI, który przebił dziś poziom ostatniego szczytu. Jest to sygnał kupna, choć jeszcze mało wyraźny.

Z poszczególnych spółek wyróżniły się dzisiaj Elektrim i Optimus. Ta pierwsza dała dziś bardzo silny sygnał kupna. Wszystkie popularne oscylatory zachowują się w sposób typowy dla zmiany trendu, obecnie opór dla Elektrimu znajduje się dopiero na wysokości 50 ? 51 zł.

Optimus wykonał dziś bardzo ładny ruch w górę, choć nie pokonał krótkoterminowej średniej kroczącej. Bardzo bliski wygenerowania sygnału kupna jest MACD, wyraźny znak do wchodzenia na rynek dał natomiast RSI. Najbliższe poziomy oporu to 110 zł ? konsolidacja, po pokonaniu której będzie można mówić o zmianie trendu na wzrostowy.

Adam Łaganowski

ANALITYK PARKIETU

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu