Ostatnia sesja tygodnia, podobnie jak poprzednia, upłynęła pod znakiem wzrostów w sektorze SiTech. Indeks TechWIG zyskał 2,8%, przy wzroście WIG20 o 1,5% i WIG o 0,9%. Indeks blue chips otworzył się na poziomie 1701,75, czyli 10 pkt. powyżej czwartkowego zamknięcia. Szybko przekroczył jednak granicę 1710 pkt. i na tym poziomie utrzymał się do końca (na zamknięciu był o 1,5% wyższy niż dzień wcześniej). Łączne obroty w notowaniach ciągłych wyniosły 427,7 mln zł.
W branży TMT uwagę zwraca nadal silny wzrost akcji Agory, którym towarzyszą relatywnie wysokie obroty. W piątek papiery tej firmy zyskały 4,5%, przy obrotach na poziomie 47,1 mln zł. Największe wzrosty zanotowały jednak Softbank (8%) oraz Optimus (5,2%). Kolejne 3,7% zyskały akcje Elektrimu. Spółce tej pomogło na pewno unieważnienie przetargu na UMTS, które wpłynęło na podniesienie przez analityków wyceny PTC ? głównego składnika aktywów warszawskiego holdingu.
Znaczący (5,5-proc.) wzrost zanotowały akcje Jelfy. Sytuacja ta jest z pewnością efektem zgody KERM na sprzedaż 35% akcji znajdujących się obecnie w rękach Skarbu Państwa. Decyzja ta jest znaczącym krokiem w kierunku pozyskania przez giełdowego producenta farmaceutyków inwestora strategicznego. O tym, iż jest to najlepsze rozwiązanie dla spółki, mówili zarówno analitycy, jak i prezes Jelfy. W przeciwnym kierunku podążały w piątek walory drugiej firmy farmaceutycznej ? Polfy Kutno. Straciły one 7%, na co wpływ miało wcześniejsze zamknięcie zapisów w ramach wezwania ogłoszonego przez firmę. Free float po tej operacji będzie symboliczny, a inwestorzy, którzy pozostali z akcjami czekając na korzystny moment do wyjścia, będą najprawdopodobniej musieli czekać do momentu wprowadzenia do firmy inwestora zagranicznego. To zaś nie nastąpi prawdopodobnie wcześniej niż w drugiej połowie 2001 r. (prawdopodobnie dopiero w 2002 r.). Wyraźny, niemal 4-procentowy, spadek był udziałem PGF. W przypadku tej firmy w piątek nastąpiło wprowadzenie do obrotu ponad 1,2 mln akcji serii M obejmowanych w ramach fuzji z Cefarmem Poznań. Nowe papiery stanowią ponad 15% walorów znajdujących się w obrocie giełdowym.
W przypadku papierów notowanych w systemie jednolitego kursu dnia, warto podkreślić maksymalny spadek akcji Banku Częstochowa. Sytuacja ta nie jest z pewnością zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ostatnie kłopoty banku.
GRZEGORZ DRÓŻDŻ