Komentarz poranny IDMSA

"Gustaw" nie taki straszny - ropa tanieje Nasz bazowy scenariusz dalszego umocnienia dolara, jak na razie, sprawdza się. EURUSD ustanowił kolejne minimum w obecnym trendzie umacniania dolara. Dolar korzysta z taniejącej ropy oraz z wyhamowania globalnej koniunktury.

Aktualizacja: 26.02.2017 13:43 Publikacja: 02.09.2008 11:52

Historycznie dolar umacniał się w trakcie spowolnienie gospodarczego na świecie, szczególnie do walut z rynków wschodzących. Obserwowane w ostatnich tygodniach wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty do większości walut azjatyckich jest tego wyrazem.

W najbliższym czasie spodziewamy się kontynuacji trendu na EURUSD w kierunku wsparcia przy 1,435.

Dzisiaj w centrum uwagi będzie indeks ISM z sektora produkcyjnego, który może okazać się lepszy od oczekiwań, ze względu na dobrą kondycję amerykańskiego eksportu. Rynek antycypuje taki scenariusz i w związku z tym po publikacji danych może nastąpić realizacja zysków. Jej skala będzie prawdopodobnie bardzo ograniczona.

Dynamicznie od rana spadają ceny ropy naftowej (-7-8%) po informacji o tym, że huragan Gustaw praktycznie nie spowodował większych zniszczeń. Rynek ropy nastawiony był "w złą stronę" w związku z zagrożeniem huraganem. Jest to kolejny czynnik sprzyjający obecnie dolarowi.

Spadek cen ropy pomaga również giełdom. Indeksy notują około 1% wzrosty.

W nocy Bank Australii obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami rynku. AUDUSD zareagował pogłębieniem spadku, co świadczy o niesamowitej sile trendu.

Złoty pozostaje słabszy głównie ze względu na silniejszego dolara. Korelacja z dolarem będzie się utrzymywać, chociaż skala korekt spadkowych na EURPLN powinna być w krótkim terminie ograniczona.

EURPLN

Złoty osłabił się ponownie w okolice 3,36 w reakcji na umacniającego się dolara. Prawdopodobnym scenariuszem w najbliższym czasie jest ustanowienie nowego szczytu na EURPLN. Możliwym celem jest 3,40. Mimo jastrzębiej retoryki niektórych członków RPP (Trenkner, Filar, Noga) stopy procentowe zostaną prawdopodobnie pozostawione na obecnym poziomie. Dopiero większe osłabienie złotego mogłoby skłonić RPP do przyspieszenia decyzji o podwyżce. W najbliższym czasie EURPLN powinien być mocno skorelowany z dolarem.

EURUSD

EURUSD kontynuuje trend spadkowy z średnioterminowym celem na 1,435. Obecnie rynek znajduje się w pobliżu krótkoterminowego wsparcia wynikającego z dolnej linii kanału spadkowego. Prawdopodobną reakcją rynku na dane o 16 (ISM z sektora produkcyjnego oraz wydatki na konstrukcje budowlane) będzie ustanowienie minimum dnia (

GBPUSD

Od początku tego tygodnia waluta brytyjska w dalszym ciągu traci na wartości. Gospodarka brytyjska ma się źle, a inwestorzy sprzedają GBPUSD jak tylko pojawiają się nieco lepsze dane z innych gospodarek. Do tego dochodzi niekorzystna dla funta sytuacja techniczna na EURGBP, gdzie kurs wybił się górą z zakresu wahań i kontynuuje wzrosty. W ciągu ostatniego miesiąca wyraźnie zmienił się sentyment GBP. Funtdolar przełamał istotne 38,2% zniesienia fib całości wzrostów począwszy od połowy 2001r. i obecny ruch spadkowy przewyższa skalą maksymalną korektę w całym ruchu wzrostowym. W dniu wczorajszym został przełamany psychologiczny poziom 1,80, co pogłębiło spadki na tej parze. Spodziewamy się kontynuacji tego ruchu w średnim terminie, a ujawniony plan Browna mający wesprzeć rynek nieruchomości może również pomóc GBP nieco odreagować ostatnie spadki. W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem pozostanie decyzja BoE w sprawie stóp procentowych. Analitycy oczekują, że główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 5,0%. Czasami jednak banki centralne maja tendencję do obniżki stóp w przypadku, gdy szanse na scenariusz recesyjny są duże, co w średnim terminie wpływa na zmniejszenie inflacji. USDJPY

Po wielotygodniowej konsolidacji w szerszym zakresie wahań, dolarjen wybił się dołem z zakresu 108-110,60, jednak nie przyczyniło to się do znaczącego umocnienia jena. W dalszym ciągu kurs waha się w okolicach 108,00. To może być sygnałem do powrotu w okolice 109, czemu sprzyjałaby kontynuacja umacniania się waluty amerykańskiej.

Japońskie akcje (głównie z sektora paliwowego) kontynuowały spadki na wtorkowej sesji, głównie za sprawą nagłej rezygnacji Fukudy z pełnienia funkcji Premiera. Ten fakt może niekorzystnie wpływać na jena. Obecnie głównym kandydatem na to stanowisko jest Taro Aso.

Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami