Tuż przed 17 naszego czasu w Nowym Jorku ropa kosztowała 89,58 USD, tracąc 1 centa, a w Londynie było 97,20 USD (+0,64 USD). Miedź odbiła się po największym spadku od dwóch miesięcy i drożała o ponad 1 proc. do 9457 USD za tonę. Po raz pierwszy od czterech tygodni spadły zapasy monitorowane przez Shanghai Futures Exchange. W piątek rekordowy poziom osiągnęły notowania cyny. Na giełdzie w Londynie tona tego metalu w dostawach trzymiesięcznych kosztowała 27 720 dolarów. W ubiegłym roku zapasy cyny monitorowane przez LME skurczyły się o 39 proc., a cena wzrosła o 59 proc., najbardziej spośród wszystkich metali przemysłowych. Przez pół roku może zostać pokonany poziom 30 tys. dolarów.
Złoto nieznacznie taniało, gdyż koniunkturę na rynku tego kruszcu osłabiają optymistyczne dane o kondycji gospodarki. Tuż przed 17 uncja na rynku spot w Londynie kosztowała 1345,45 USD (-0,58 USD).
W Nowym Jorku od początku handlu indeks Standard&Poor’s500 zmniejszał straty poniesione w mijającym tygodniu. Do czwartku włącznie tracił 1 proc. Kluczowe były lepsze od oczekiwanych wyniki kwartalne spółek z General Electric i Google na czele. Dodatkowym powodem zwyżki notowań właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie była zapowiedź objęcia sterów firmy przez jej współzałożyciela Larry Page’a. Bardziej niż akcje Google (prawie o 5 proc.) drożały papiery General Electric, konglomeratu działającego w różnych branżach (m.in. silniki lotnicze, aparatura diagnostyczna, turbiny dla elektrowni), którego wyniki pokazują kondycję gospodarki w szerszym kontekście niż wielu innych firm. W górę szły też notowania Schlumbergera, największego dostawcy usług dla firm naftowych. O ponad 20 proc. podskoczyła kapitalizacja Warner Music. Firma ta wynajęła Goldman Sachsa, by ocenił oferty przejęcia. Według nieoficjalnych informacji wśród zainteresowanych zakupem Warner Music jest fundusz private equity Kohlberg Kravis Roberts. Inwestorzy pozbywali się natomiast walorów Bank of America, który w czwartym kwartale 2010 roku poniósł stratę.
W Londynie bardzo rosła kapitalizacja Royal Bank of Scotland. Jego przedstawiciele podobno prowadzili rozmowy o możliwości rezygnacji z ochrony, jaką zagrożonym i ryzykownym aktywom zapewnia rządowy mechanizm zwany Asset Protection Scheme. Banki były w piątek najlepszą branżą w indeksie Stoxx Europe 600, bo spadły koszty zabezpieczenia przed ryzykiem niewypłacalności krajów mających problemy finansowe. Notowania stalowego giganta ArcelorMittal podbili analitycy banku UniCredit, podnosząc rekomendację dla jego akcji. Na koniec sesji Stoxx Europe 600 miał na plusie 0,7 proc.