Operacja Twist gasi nastroje na rynku królewskiego metalu

Złoto ponownie testuje poziom 1560 dolarów za uncje w dostawach natychmiastowych. Brak możliwości obniżenia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i związana z tym gra pod zapowiedź kolejnej rundy luzowania ilościowego (QE3) wywindowała cenę królewskiego metalu w poprzedzającym tygodniu do ponad 1634 USD/oz

Aktualizacja: 19.02.2017 05:53 Publikacja: 25.06.2012 16:58

Operacja Twist gasi nastroje na rynku królewskiego metalu

Foto: ROL

Dobre nastroje zostały w ostatnich dniach rozmyte głownie za sprawą decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) o przedłużeniu operacji Twist. Rynek już od poniedziałku dyskontował zapowiedź przyszłych wydarzeń. Szlachetny metal najwięcej tracił w czwartek, aż -2,55%. Tego dnia złoto było najtańsze od początku czerwca.

Początek spadków rozpoczął się tuż po północy z niedzieli na poniedziałek. Była to reakcja rynku po doniesieniach z Grecji. Wygrana Nowej Demokracji (29,7% głosów) nad Syrizą (26,9% głosów) to nadzieja na początek reform oszczędnościowych w państwie Hellady.

Tydzień spadkowy wskazywały również przesłanki techniczne. Bliskie poniedziałkowe  poziomy otwarcia oraz zamknięcia sesji rynku złota, wysoki fixing na otwarciu w porównaniu do ceny zamknięcia sprzed weekendu oraz jednocześnie bardzo nisko położone minima sesyjne uformowały na wykresie – wisielca. Świeca ta jest silną formacją odwrócenia trendu.

Zgodnie z oczekiwaniami większości analityków ankietowanych przez agencje Bloomberg, Fed przedłużył operację zamiany krótkoterminowych obligacji skarbowych na długoterminowy dług.  Dzięki temu rentowność papierów o długim okresie wykupu ulegnie obniżeniu.  Fed również pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (0,25%). O godzinie 18:30 w środę można było zaobserwować gwałtowny ruch w dół ceny złota do 1590 dolarów po czym po chwili nastąpiło wybicie w górę o ponad 20 USD. Mieliśmy przykład silnego ścierania się popytu z podażą. Na wykresie 5 minutowym zarysowała się formacja klasycznej V-ki. Rozegrała się silna walka między kupującymi a sprzedającymi złoto. Po przeanalizowaniu sytuacji przez rynek, jedynie inwestorzy zajmujący krótką pozycję na złocie mogli zarabiać.

Gorsze dane makroekonomiczne z głównej gospodarki europejskiej (PMI dla przemysłu Niemiec wyniósł 44,7, poprzednia wartość 45,2) oraz całej strefy euro znalazły swoje przełożenie w cenach złota. Złe doniesienia zza oceanu również znalazły odzwierciedlenie w cenach królewskiego metalu. Rozczarował indeks Fed z Filadelfii. Opublikowana wartość - 16,6 była dużo poniżej konsensusu.  Co prawda indeks PMI dla przemysłu USA uplasował się powyżej progu 50 pkt., ale był gorszy od poprzedniego odczytu o 1,1 pkt. (aktualnie 52,9 pkt.) Najsilniejszy ruch w dół miał miejsce około godziny 14 oraz 16:45.

Piotr Wojda, Łukasz Zembik

Dział Analiz Mennicy Wrocławskiej

www.mennicawroclawska.pl

Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki