W marcu Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego (Komitet) opublikował dokument konsultacyjny „Audyt zewnętrzny w bankach". Jak podkreślono w dokumencie, kryzys w sektorze finansowym zapoczątkowany w 2008 r. uwidocznił, jak istotną rolę dla funkcjonowania gospodarki odgrywa stabilność sektora bankowego. Naturalnym skutkiem wydarzeń ostatnich lat jest więc dążenie do zwiększenia zaufania publicznego do systemu bankowego i zapewnienie jego długoterminowej stabilności. W Polsce wyrazem takiego działania są m.in. wydawane przez regulatora (Komisja Nadzoru Finansowego – KNF) rekomendacje w zakresie funkcjonowania banków czy też stosowania norm ostrożnościowych.
Stabilne banki to plus dla gospodarki
Badanie sprawozdań finansowych (audyt zewnętrzny) jest często postrzegany jako element systemu mającego się przyczyniać do stabilnego funkcjonowania banków oraz jako swojego rodzaju „system wczesnego ostrzegania" o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu badanych przez audytora podmiotów. Przedstawiciele KNF podkreślają wręcz, że traktują oni biegłego rewidenta jako pierwszą „zewnętrzną linię obrony" przed nieprawidłowościami w raportowaniu finansowym banków. Nie jest więc zaskoczeniem dążenie regulatora do zapewnienia jak najwyższej jakości audytów zewnętrznych w bankach.
Dokument konsultacyjny opracowany przez Komitet, stanowiący forum współpracy państw członkowskich w zakresie nadzoru bankowego, ma na celu poprawę jakości audytu zewnętrznego banków i poprawę skuteczności działania regulatorów. W opracowaniu tym, w ramach szesnastu zasad, zawarto oczekiwania w zakresie badania sprawozdań finansowych banków nie tylko wobec audytorów zewnętrznych, ale również wobec komitetów audytu i ich relacji z audytorem zewnętrznym, komunikacji pomiędzy organem nadzoru bankowego a audytorem, jak również pomiędzy organami nadzoru bankowego i audytowego. Najistotniejsze z postulatów Komitetu są tezy przedstawione poniżej.
Stopień złożoności i różnorodności czynności wykonywanych przez banki wymaga, aby w proces audytu zaangażowane były nie tylko osoby posiadające doświadczenie i wiedzę z zakresu bankowości, ale również specjaliści z innych dziedzin, takich jak systemy informatyczne, wycena skomplikowanych instrumentów finansowych czy wycena nieruchomości
Warto rozmawiać
Postulaty Komitetu dotyczą w pierwszej kolejności jakości prac biegłego rewidenta. Komitet podkreśla dalej, że wysoka jakość badania sprawozdań finansowych może zostać osiągnięta jedynie wówczas, gdy zarówno kierownictwo badanego banku, jak i jego organy nadzorcze mają pełną świadomość ciążących na nich obowiązków w zakresie raportowania i zapewnienia ładu korporacyjnego. Trudno nie zgodzić się z powyższą tezą. Można przyjąć, że świadomość ta ma wręcz fundamentalne znaczenie dla jakości samych sprawozdań finansowych. Poddanie sprawozdań badaniu biegłego w żadnej mierze nie zwalnia z odpowiedzialności za nie kierownictwa banku.