Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 21:27 Publikacja: 11.03.2015 05:00
Kamil Jaros, analityk, Efix DM
Foto: Archiwum
Wniosek z tego płynie taki, że podaż nie była przejawem obaw posiadaczy długich pozycji, lecz aktywnej postawy podaży. To kapitał zdecydowany grać na spadek cen był tym, który kreował aktywność. Gdyby w czasie spadku cen kontraktów kurczyła się równocześnie LOP, można byłoby przypuszczać, że za spadek odpowiedzialni są bardziej strachliwi gracze, którzy do tej pory grali na wzrost cen. Skoro jednak ujawniły się zdecydowane niedźwiedzie, można przyjąć, że przecena ma szansę na kontynuację. Dodajmy do tego fakt, że taki ruch jest zgodny z aktualnym nastawieniem, a otrzymamy kolejną przesłankę, by spodziewać się ruchu w dół. Ciekawe, że w trakcie sesji na terminowym doszło do pojawienia się sygnału negatywnego w postaci zejścia cen pod minimum z poprzedniego tygodnia, podczas gdy równocześnie indeks WIG20 podobnego zdarzenia się ustrzegał. Sytuacja nie była jasna.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas