Mocno podrożały surowce energetyczne, a na plusie sesję zakończyły także liczne metale i część towarów rolnych. Dla większości zbóż był to jednak dzień spadkowy.
Drugi z rzędu spadek zapasów ropy w USA
Wczoraj pojawił się szereg ciekawych informacji na rynku ropy naftowej. Niektóre z nich sprzyjały stronie popytowej, inne – stronie podażowej. Jednak ostatecznie to optymizm przeważył, a cena zarówno ropy WTI, jak i Brent, wczoraj zwyżkowała o ponad 3%.
Na rynku amerykańskiej ropy największe znaczenie miały informacje dotyczące zmiany zapasów ropy naftowej w USA. Już w ciągu dnia strona popytowa pokazywała siłę, co odzwierciedlało nadzieje na drugi spadek zapasów ropy z rzędu (aczkolwiek oficjalne prognozy rynkowe zapowiadały wzrost o niecałe 400 tysięcy baryłek). Wieczorem polskiego czasu pojawił się natomiast cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), w którym podano, że zapasy te spadły o 2 mln baryłek, co zostało odebrane na rynku ropy pozytywnie. W rezultacie, notowania ropy WTI przekroczyły wczoraj poziom 61 USD za baryłkę.
Dzisiaj opublikowany zostanie analogiczny raport amerykańskiego Departamentu Energii (DoE), który powstaje na bazie większej ilości danych, dlatego jest uważany za lepszy wskaźnik sytuacji na rynku ropy niż raport API. Tak czy inaczej, po wczorajszej publikacji instytutu nadzieje na drugi z rzędu spadek zapasów wzrosły, a potwierdzenie tego przez dzisiejszy raport DoE mogłoby doprowadzić cenę ropy WTI na nowe tegoroczne szczyty cenowe.
Obniżka prognoz produkcji ropy
Wczoraj amerykański Departament Energii przedstawił inne ciekawe informacje, które także sprzyjały stronie popytowej na rynku ropy WTI. DoE obniżył bowiem prognozy wzrostu produkcji ropy naftowej w 2015 i 2016 roku. Według DoE, w bieżącym roku amerykańska produkcja ropy naftowej wzrośnie o 530 tysięcy baryłek dziennie. To korekta o 20 tysięcy baryłek w dół w stosunku do poprzedniej prognozy. Z kolei wzrost produkcji w 2016 r. ma według DoE wynieść zaledwie 20 tysięcy baryłek dziennie, podczas gdy poprzednia prognoza zakładała 80 tysięcy baryłek.