W 2015 r. utrzymuje się, obserwowany od IV kwartału 2013 r., stabilny, ponadtrzyprocentowy wzrost polskiej gospodarki, czemu sprzyja poprawa koniunktury w strefie euro, szczególnie w Niemczech, będących naszym największym partnerem handlowym.
Kontynuację silnych trendów wzrostowych notuje się we wszystkich podstawowych dziedzinach, zwłaszcza w przemyśle, handlu zagranicznym i sprzedaży detalicznej. Od II połowy 2012 r. występują tendencje deflacyjne cen produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlano- -montażowej, a od lipca 2014 r. cen towarów i usług konsumpcyjnych. Wyraźnie poprawia się sytuacja na rynku pracy. Wyższy niż przed rokiem jest wzrost siły nabywczej płac i świadczeń emerytalno-rentowych. Lepsze są nastroje przedsiębiorców i konsumentów.
W I półroczu PKB był o 3,4 proc. większy niż przed rokiem, a Polska pozostała jednym z trzech najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej. Głównym czynnikiem wpływającym na poziom i dynamikę gospodarki był popyt wewnętrzny – konsumpcyjny i inwestycyjny, a także dodatnie saldo obrotów z zagranicą.
Tempo wzrostu spożycia w sektorze gospodarstw domowych, podobnie jak w całym 2014 r., wyniosło 3,1 proc. Przyczyniły się do tego dalsze pozytywne zmiany na rynku pracy. W okresie styczeń–lipiec wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 1,1 proc., a stopa rejestrowanego bezrobocia w końcu lipca obniżyła się do 10,1 proc., wobec 11,8 proc. rok wcześniej, i była najniższa od sześciu lat. Prognozy wskazują, że w najbliższych miesiącach stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa.
Przeciętne realne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw były o 4,8 proc. wyższe niż w ciągu siedmiu miesięcy przed rokiem, a przeciętne emerytury i renty w systemie pracowniczym o 3,6 proc. Jednocześnie utrzymywał się zwiększony popyt na kredyty konsumpcyjne, z tytułu których zadłużenie gospodarstw domowych w systemie bankowym w końcu lipca było realnie o 5,2 proc. większe niż w tym samym miesiącu 2014 r.