Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.10.2015 05:00 Publikacja: 31.10.2015 05:00
Krzysztof Wołowicz, główny ekonomista, BPS TFI
Foto: Archiwum
Podaż pieniądza M3 to tak zwana najszersza miara pieniądza, czyli obejmująca zarówno pieniądz gotówkowy w obiegu jak i depozyty oraz inne zobowiązania z terminem pierwotnym do dwóch lat. Powszechnie wiadomo, że wzrost podaży pieniądza przekłada się na wzrost inflacji. W obecnej sytuacji, biorąc pod uwagę, że deflacja utrzymuje się już od 15 miesięcy, taki efekt byłby ze wszech miar pożądany. Istotniejszym problemem „na dziś" wydają się jednak obawy o tempo wzrostu gospodarczego. W tym też kontekście postanowiliśmy poszukać wskazówek w danych dotyczących podaży pieniądza. W teorii wpływa ona na PKB kilkoma kanałami – jeden to efekt płynności. Wraz ze wzrostem podaży pieniądza stopa procentowa ulega obniżeniu, co prowadzi do wzrostu opłacalności inwestycji, gdyż obniża wymogi efektywnościowe dla inwestycji. W konsekwencji czego rosną nakłady inwestycyjne, które będąc składnikiem zagregowanego popytu prowadzą do wzrostu PKB. Inny kanał to kanał walutowy. Przy wzroście podaży pieniądza i obniżeniu stopy procentowej spada opłacalność lokat w walucie krajowej, a rośnie w walutach obcych. Taka sytuacja skutkuje zwiększonym popytem na dewizy i przekłada się na deprecjację krajowej waluty. Konsekwencją jest wzrost konkurencyjności eksportu i wzrost jego wolumenu, co prowadzi prostą drogą do wyższego PKB. Wreszcie rosnąca podaż pieniądza to również wzrost popytu na akcje, co skutkuje wzrostem ich kursów na giełdzie. Rosnące kursy akcji zwiększają zaś opłacalność inwestycji. A wzrost opłacalności inwestycji to wzrost nakładów inwestycyjnych i wzrost PKB. Inny skutek tego to zwiększenie majątku gospodarstw domowych w wyniku wzrostu kursów akcji, czyli tzw. efekt majątkowy. Rosnąca wartość majątku zwiększa bezpieczeństwo i skłonność do konsumpcji i w konsekwencji również wydatki konsumpcyjne. A ponieważ jest to istotna składowa PKB to przekłada się ona na wzrost tegoż. Zatem wzrost podaży pieniądza różnymi kanałami powinien wskazywać na przyszły wzrost PKB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas