Krzysztof Wołowicz

Wzrost zredukuje dług

Rosnące zadłużenie w relacji do PKB rodzi obawy o stabilność fiskalną w długim okresie. W tym roku zgodnie z założeniami przyjętymi w budżecie poziom długu publicznego w stosunku do PKB ma wzrosnąć do ponad 54 proc.

Coraz zbliżej przełomu?

Styczniowy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej był najlepszy od wielu miesięcy, notując poziom minus 3,9 punktu. W ciągu minionego roku, począwszy od lutego przez 9 miesięcy z wyjątkiem października, dynamika w ujęciu rok do roku notowała wartości ujemne. Po części ten fakt spowodowany jest efektem wysokiej bazy z okresu wcześniejszego.

Wzrost pomoże akcji kredytowej

Istnieje wiele opracowań wskazujących na silną współzależność akcji kredytowej dla przedsiębiorstw oraz tempa wzrostu gospodarczego.

Konsumpcja czy oszczędności?

Jednym z głównych motorów wzrostu gospodarczego w bieżącym roku ma być wzrost konsumpcji prywatnej. W minionym roku prawdopodobnie ta składowa odnotowała spadek. Nie mamy jeszcze danych za ostatni kwartał minionego roku, ale cząstkowe informacje nie pozostawiają co do tego wątpliwości.

Inflacyjna gwiazdka zaświeci na Wielkanoc

Wstępne dane o inflacji za grudzień ubiegłego roku stanowiły spore zaskoczenie. Otóż okazało się, iż ceny rosły znacznie wolniej od oczekiwań.

Inwestycyjna potęga

Polska jest obecnie jedną z najbardziej popularnych na świecie lokalizacji inwestycji zagranicznych.

Prawdziwe wyzwanie

Potrzeby pożyczkowe rosną i rosnąć będą w najbliższych latach.

Zlikwidować ten podatek?

Jedną ze sztandarowych propozycji wyborczych była zapowiedź likwidacji podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki.

Polityka i rynki finansowe

Dawno temu niezmiernie popularne w Polsce było hasło oddzielenia polityki od gospodarki. Tymczasem reakcja rynków finansowych na wynik wyborów parlamentarnych wskazuje na wciąż istniejącą silną współzależność tych dwóch dziedzin życia.

Letni rynek pracy

Najnowsze dane o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, czyli w firmach zatrudniających dziesięciu i więcej pracowników, stanowią dobrą ilustrację toczącej się dyskusji odnośnie do braku pracowników na krajowym rynku pracy.