Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od dotarcia do najwyższych poziomów cenowych od jesieni 2015 roku. Dzisiaj rano cena tego surowca utrzymuje się wysoko, aczkolwiek już bez ustanawiania nowych tegorocznych maksimów – notowania amerykańskiej ropy WTI w środowy poranek poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia, tj. w rejonie 48,40-48,50 USD za baryłkę.

Ostatnie miesiące przyniosły zwiększony optymizm na rynku ropy naftowej, jednak zbliżenie się cen tego surowca do ważnej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę rozbudziło czujność inwestorów. O ile jeszcze w niedzielę Goldman Sachs zaprezentował w swoim raporcie podwyższone prognozy cen ropy, wskazując nawet na możliwość przejściowego deficytu na tym rynku w bieżącym miesiącu, to wiele innych instytucji przestaje wierzyć w dalsze dynamiczne wzrosty cen tego surowca. Dane CFTC pokazały, że w dwóch tygodniach zakończonych 10 maja amerykańskie fundusze hedgingowe obcięły swoją długą pozycję na rynku ropy łącznie o 88 mln baryłek, czyli o 13%. Wskazuje to na możliwość wyhamowania wzrostu cen w najbliższych dniach, a także na zwiększone prawdopodobieństwo korekty spadkowej.

Ton ostrożnego optymizmu przyjął w swojej wtorkowej wypowiedzi szef Fed w Dallas, Robert Kaplan. Powiedział on, że bieżący rok jest okresem stabilizowania się cen ropy naftowej, a silniejszy popyt na tym rynku ma przekładać się także na lepsze perspektywy dotyczące zatrudnienia i inwestycji w sektorze naftowym (co nie wyklucza jednak możliwości bankructwa niektórych spółek).

Notowania cukru blisko tegorocznych szczytów.

Na początku bieżącego tygodnia strona popytowa pozostaje silna na rynku cukru. Cena tego surowca w USA utrzymuje się blisko tegorocznych rekordów (zbliżonych do 17 centów za funt), nawet pomimo niekorzystnych dla kupujących danych, które pojawiły się w tym tygodniu. W poniedziałek grupa UNICA podała wyliczenia dotyczące zbiorów trzciny cukrowej do cukrowni umieszczonych w centralnej i południowej Brazylii. Okazały się one rekordowe, jednak inwestorzy nie zareagowali na te dane negatywnie, co sugeruje, że spodziewali się oni właśnie takich odczytów. Obecnie notowania cukru są narażone na korektę spadkową właśnie ze względu na bliskość istotnego technicznego i psychologicznego poziomu oporu. Jednak długoterminowa sytuacja na tym rynku się zmienia na korzyść kupujących ze względu na oczekiwania tegorocznego deficytu na rynku cukru – pierwszego od pięciu lat.

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy