Oferta GPW musi być urozmaicona

Liczymy na duże zainteresowanie ETC, szczególnie wśród inwestorów indywidualnych – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Publikacja: 30.08.2023 21:00

Izabela Olszewska, członek zarządu GPW

Izabela Olszewska, członek zarządu GPW

Foto: Fot. mat. prasowe

W środę 30 sierpnia na GPW rozpoczęły się notowania pierwszego ETC, dającego ekspozycję na złoto. Giełda aktywnie zabiegała o to, żeby przyciągnąć emitenta takich instrumentów. Dlaczego?

Staramy się, żeby nasza oferta dla inwestorów była od strony produktowej jak najbardziej bogata i interesująca, aby umożliwiała realizowanie dowolnych strategii. W tym celu oferta musi zapewniać ekspozycję na różne aktywa bazowe. ETC to nowa dla nas kategoria instrumentu, którego atutem jest prostota i niskie koszty zarządzania. To wpisuje się w rozwijany przez nas segment produktów z obszaru inwestowania pasywnego.

Dlaczego dążąc do tego, żeby zapewnić inwestorom ekspozycję na złoto, giełda postawiła na ETC, a nie dobrze znany w Polsce ETF?

ETC to instrument, który funkcjonalnie jest do ETF-u bardzo zbliżony. Obraca się nim na giełdzie tak jak akcjami, a nowe jednostki można łatwo tworzyć i umarzać. Różnica wynika z prawa: europejskie regulacje ściśle określają zakres instrumentów bazowych dla ETF-ów. Na tej liście nie ma towarów. Stąd potrzeba stworzenia nowego instrumentu.

Do jakiej grupy inwestorów kierowany jest ETC?

Do wszystkich inwestorów, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych, którzy realizują strategie pasywne. Ale liczymy przede wszystkim na zainteresowanie detalu.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej wersji rozmowy w czwartek o godz. 12.30 na parkiet.com i naszym kanale na YouTubie.

Parkiet

Inwestycje
ESRS 1 i 2
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Inwestycje
Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju – standardy środowiskowe ESRS E1 – E5
Inwestycje
Komisja przyjęła wiążące standardy raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Inwestycje
Giełdowe pewniaki nie istnieją, ale i tak warto ich szukać
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Inwestycje
Wysoka inflacja, a oprocentowanie maleje
Inwestycje
Standardy S i G, czyli aspekt nieśrodowiskowy działalności przedsiębiorstwa