Sobiesław Kozłowski, Noble Securities: Pojawiają się znaki zapytania wokół akcji

Rynek walut wysyła pozytywne sygnały dla akcji. USD/PLN zbliża się jednak do wsparcia, a coraz więcej wątpliwości pojawia się także wokół indeksów akcji, szczególnie globalnych – analizuje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Publikacja: 22.06.2023 18:09

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Foto: parkiet.tv

W zeszłym tygodniu odbyły się posiedzenia dwóch głównych banków centralnych, Fedu i EBC. Co dalej z polityką monetarną na świecie?

Noble Securities

Wydawało się, że w I półroczu obligacje będą najlepszą klasą aktywów, a wokół akcji była duża niepewność. Tymczasem akcje prezentują się bardzo dobrze pomimo tego, że Fed próbuje przekonać inwestorów, że będzie dalej podwyższał stopy.

Jeszcze na początku maja inwestorzy zakładali, że zacznie się cykl obniżek stóp procentowych, a teraz rynek uwzględnia jedną, a być może jeszcze dwie podwyżki w tym roku. Obniżki miałyby się pojawić raczej na początku przyszłego roku.

To pokazuje, że niby polityka banków centralnych ma znaczenie, ale inwestorzy rozgrywają swój scenariusz, wierząc w lekkie spowolnienie gospodarcze. Część spółek zachowuje się mocno czy bardzo mocno. Rynek robi swoje.

Czy tym razem EUR/USD wybije opór na 1,10?

Noble Securities

Europejskie banki centralne, w tym EBC, podwyższają stopy i to umacnia euro. Znów mamy test 1,10 na EUR/USD. Jeśli okaże się udany, będzie to sprzyjało nastawieniu do rynków europejskich. Na ten moment wydaje się, że rynek EUR/USD jest wykupiony, więc wybicie będzie wyzwaniem. Z drugiej strony ceny gazu zaczęły rosnąć, co jest wyzwaniem w średnim terminie, bo utrudnia walkę z inflacją. Ale najnowszy odczyt PPI z Niemiec wskazuje z kolei, że inflacja producencka spadła mocniej od oczekiwań.

To by wskazywało, że presja kosztów jest nieco mniejsza. Mamy rozbieżne sygnały, a do tego ostatnio niemiecki DAX zachowuje się nietypowo. Jeśli EUR/USD zejdzie wyraźne poniżej 1,09, to byłby to negatywny sygnał dla europejskich akcji, w tym WIG20.

Pozostając jeszcze przy indeksach globalnych, co napędza spółki wzrostowe? NASDAQ w pół roku wzrósł o około 30 proc., a Dow Jones o 4 proc.?

Noble Securities

Póki mamy dobre dane, lepiej zachowują się spółki wzrostowe. Były obawy o recesję czy spowolnienie gospodarcze, ale na razie tego nie widać w twardych danych. Na ten moment dane z gospodarki realnej są lepsze od oczekiwań i to sprzyja bardziej spółkom typu growth. Najlepszym przykładem jest Nvidia, chociaż w czwartek zniżkowała o 4 proc.

Do tej pory inwestorzy widzieli lepsze dane od oczekiwań i dopóki Fed nie zakończy cyklu podwyżek i nie rozpocznie cyklu obniżek, środowisko sprzyja spółkom wzrostowym.

S&P 500 od dołka z październiku urósł o ponad 20 proc., czyli jest hossa. Jakie sygnały wysyła teraz ten indeks?

Noble Securities

Jeśli podzielimy sobie S&P 500 na spółki, które rosną, i te, które spadają, to okaże się, że tych drugich jest więcej. Rynek rośnie niemalże 100 spółkami, a spada blisko 400. Liczba firm, które ciągną rynek do góry, jest relatywnie mała. Tzw. oddech rynku jest więc słaby. Dlatego wspomniałem o Nvidii, ale też pozostałych gigantach technologicznych – jeśli będzie widać w nich wyraźne pogorszenie, konie pociągowe osłabną.

DAX ma za sobą wybicie na nowy szczyt, ale chyba złapał zadyszkę?

Noble Securities

Wyniki spółek były dobre i to jest argument za wzrostami. Ceny gazu spadły z 340 euro do nieco ponad 20 euro za mWh. Presja inflacji spada, ale EBC dalej podnosi stopy procentowe, i to jest wyzwanie w średnim terminie. Na razie inwestorzy to wyzwanie ignorowali. Pytanie, czy wyjście ponad szczyt nie będzie momentem sprawdzianu kondycji rynku. Argumenty są podobne – polityka monetarna była ignorowana, a na tapecie były wyniki spółek. Być może inwestorzy zdadzą sobie sprawę, że podwyższanie kosztów pieniądza to wyzwanie. Najbliższe sesje mogą to wyjaśnić. Trzeba też patrzeć na kurs EUR/USD.

Co dalej z WIG20, który od dołka w październiku urósł o ponad 50 proc., zaś w dolarze o ponad 90 proc.?

Noble Securities

Inwestorzy zagraniczni generują ponad 60 proc. obrotów na GPW. Z ich perspektywy zyski są już bardzo wysokie. Mieliśmy już takie momenty, w których po wzrostach o 90–100 proc. następowały głębokie korekty. Teraz wydaje się, że klasyczny scenariusz wzrostowy się zmaterializował. Tu też radziłbym spoglądać na USD/PLN, gdzie mamy zejście poniżej 4,04. Waluta będzie podpowiedzią, czego możemy oczekiwać od akcji, ale tak duże umocnienie może zachęcać do realizacji zysków.

Czy WIG w obecnym cyklu Kitchina zdoła wybić szczyt w okolicach 75 000 pkt?

Noble Securities

Jeśli poprzedni cykl zakończyłby się w październiku 2022 r., byłby najkrótszy, bo trwałby tylko 31 miesięcy (przeciętnie trwa ok. 40 miesięcy – red.). Jeśli jednak on jeszcze trwa, to jest ryzyko spowolnienia, schłodzenia wzrostu. Jednoznacznej odpowiedzi jeszcze nie mamy. Jeśli jednak teraz bylibyśmy w nowym cyklu, to zazwyczaj po pierwszych 9–12 miesiącach zdarza się słabość. Tak więc najbliższe 3–4 miesiące mogą być sprawdzianem dla popytu i dać szansę podkupienia na korektach.

Z twoich prognoz wynika, że WIG mógłby wybić nawet 85 000 pkt w 2024 r.

Noble Securities

W pozytywnym wariancie poziomy 80–85 pkt są realne w 2024 r. Patrząc po indeksach GPW, zazwyczaj małe spółki wyznaczają kierunek. Tak było w czasie pandemii i poprzednich cyklach. sWIG80 i mWIG40 są w hossie, a przed nami pierwsze od dawna klasyczne IPO spółki, także jest poprawa. Jeszcze przeważają wezwania do sprzedaży, ale to może być argument za średnioterminowymi wzrostami. Obietnice wyborcze i realizacja zysków zagranicy może być argumentem za schłodzeniem. Tu znów rozstrzygnąć sytuację może rynek walut, a złoty mocno zaskakuje i to trzeba uszanować.

Opracował Andrzej Pałasz

Inwestycje
Amerykańskie akcje większy zysk przynoszą w okresie od listopada do kwietnia
Inwestycje
Czy warto pozbywać się akcji w maju?
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt