Miedź ma problem ze sforsowaniem kolejnego oporu

Miedź w ostatnich tygodniach, szczególnie na tle innych surowców i towarów, prezentuje się naprawdę nieźle. – Naszym zdaniem podkreśla to, że rosnący popyt związany z produkcją pojazdów elektrycznych, wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych oraz magazynowaniem i przesyłem energii już teraz równoważy spowolnienie na chińskim rynku nieruchomości (który w ostatnich latach stanowił istotne źródło popytu) oraz spowolnienie gospodarcze na zachodzie – wskazują eksperci Saxo Banku.

Publikacja: 27.03.2023 21:00

Miedź ma problem ze sforsowaniem kolejnego oporu

Foto: Adobestock

Jakby tego było mało, dane pokazują, że zapasy miedzi zaczynają spadać coraz szybciej. – W ciągu ostatnich czterech tygodni widoczne zapasy miedzi, czyli monitorowane przez giełdy kontraktów terminowych w Szanghaju, Londynie i Nowym Jorku, spadły o jedną czwartą, do poziomu 247 tys. ton, co oznacza spadek o 34 proc. w ujęciu rok do roku. Jeżeli obecny trend dotyczący wzrostu popytu w Chinach się utrzyma, zdaniem Goldman Sachs światowe widoczne zapasy miedzi do sierpnia mogą ulec wyczerpaniu – zwracają uwagę przedstawiciele Saxo Banku. Spadek zapasów pomógł notowaniom chociażby w ubiegłym tygodniu. Na rynku jednak pojawiły się też wyzwania natury „technicznej”. – Opór w okolicach 4,15 USD jak dotąd nie pozwala na podjęcie kolejnej próby wybicia. W perspektywie krótkoterminowej kryzys bankowy i ogólny brak apetytu na ryzyko prawdopodobnie utrzyma ceny w granicach obecnego przedziału, zanim ostatecznie dojdzie do wybicia w kierunku ubiegłorocznego rekordowego maksimum, co może nastąpić dopiero w drugiej połowie roku – prognozuje Saxo Bank.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

Dostęp do treści parkiet.com nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Inwestycje
Przemysław Kwiecień, XTB: Siły windujące złotego mogą być ulotne
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Inwestycje
W Korei hossa na przekór bessie w Chinach
Inwestycje
Czy decyzja Saudyjczyków rozpocznie naftowe odbicie?
Inwestycje
Wojciech Kaźmierczak, prezes Goldenmark: Złoto po kawałku dla oszczędzających
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Inwestycje
Cieszmy się hossą, ale pakiet obligacji w portfelu nie zaszkodzi
Inwestycje
Kilka miesięcy korekty i powrót do hossy. Wojciech Białek przedstawia swój scenariusz