PIT-38 to podstawowy formularz dla osób fizycznych rozliczających podatek dochodowy od zysków osiąganych na rynku kapitałowym. Jak co roku, w krótkim poradniku, opisuję czytelnikom, w jaki sposób należy sporządzić ten typ zeznania rocznego, wyjaśniając zawiłości wynikające z przepisów i ostrzegając przed praktycznymi pułapkami. Poza poradnikiem zamieszczonym na łamach „Parkietu", można się posiłkować broszurą informacyjną do zeznania PIT-38 wydaną przez Ministerstwo Finansów oraz instrukcją wypełniania dostępną w wersji elektronicznej na stronie internetowej ministerstwa.
Kto musi złożyć PIT-38?
Zeznanie PIT-38 jest przeznaczone dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody:
UWAGA! Zeznanie nie jest przeznaczone dla osób, które wyżej wymienione dochody uzyskały w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. One uwzględniają zyski z odpłatnego zbycia papierów wartościowych w prowadzonych księgach podatkowych lub rachunkowych, a następnie całość dochodów z działalności w odpowiednim zeznaniu podatkowym.
Poza tym zeznanie możemy i powinniśmy wykorzystać, jeśli w danym roku podatkowym otrzymaliśmy jeden z licznych dochodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym, od którego nie pobrał podatku płatnik.
Dla wybranych rodzajów dochodów kapitałowych (np. dywidendy, odsetki) nie ma obowiązku samodzielnego rozliczenia podatku. Poboru taksy dokonuje za nas instytucja lub osoba, która pośredniczy w wypłacie. Płatnik pobiera podatek wg stawki określonej w ustawie i odprowadza go do właściwego urzędu skarbowego, w zasadzie bez konieczności informowania nas o tym fakcie. Jeśli jednak płatnik podatku nie pobrał, odpowiedzialność za ostateczne uiszczenie daniny spada na nas jako podatników.