Przez ostatnie dwa miesiące z pomocą ekspertów od automatyzacji handlu – Bartłomieja Górskiego i Tomasza Filipiaka – zaprezentowaliśmy w tym miejscu cykl sześciu artykułów pokazujących, jak wykorzystać narzędzia informatyczne do budowy strategii inwestycyjnych. Pokazaliśmy m.in., jakie możliwości daje język programowania MQL dostępny na platformach Meta Trader, jakie są wady i zalety korzystania z robotów inwestycyjnych, ile różnych parametrów może posiadać jeden system, na jakie niuanse zwracać uwagę podczas wyboru brokera, i w końcu – w jaki sposób testować skuteczność strategii na danych historycznych. Zdajemy sobie sprawę, że dokładne opisanie wszystkich wymienionych tu kwestii wymaga znacznie obszerniejszej formy publikacji niż jedna strona tygodniowo. Cykl miał jednak służyć zachęceniu czytelników do zgłębiania tematyki automatyzacji handlu, która na zachodnich rynkach jest już szeroko stosowana. Dobrze zaprojektowana i przetestowana strategia może niewątpliwie dawać wiele korzyści – od oszczędności czasu i nerwów po zadowalające wyniki.
Na zakończenie cyklu publikujemy pytania czytelników i odpowiedzi ekspertów związane z poruszanymi tu kwestiami. Spośród otrzymanych pytań wybraliśmy te, które naszym zdaniem były najciekawsze i najbardziej odnosiły się do tematyki automatyzacji handlu. Wiele osób pytało o wyniki systemów stosowanych przez Górskiego i Filipiaka, dlatego obaj panowie zaprezentowali linię kapitału dla najdłużej działającego robota. Początkujący programiści pytali o to, jak zacząć przygodę z środowiskiem języka MQL. Obok znajdują się odpowiedzi na pięć wybranych pytań.
Współautorami artykułów o automatyzacji handlu są prywatni inwestorzy Tomasz Filipiak oraz Bartłomiej Górski.
Bartłomiej Górski z wykształcenia jest programistą. Zanim zajął się budowaniem automatycznych strategii inwestycyjnych, pracował w dziale informatycznym dużej korporacji. Zdobytą wiedzę wykorzystał do budowania algorytmów, które wraz z Filipiakiem stosują od kilku lat na rynku forex, zarabiając w ten sposób na życie.