Konta emerytalne znajdują się w ofertach różnych instytucji finansowych: banków, towarzystw ubezpieczeniowych, towarzystw funduszy inwestycyjnych, powszechnych towarzystw emerytalnych oraz domów maklerskich.
Decyzja, w jaki sposób chcemy pomnażać kapitał, zależy m.in. od naszego wieku i przewidywanego okresu oszczędzania. Im dłużej zamierzamy gromadzić pieniądze, tym bardziej ryzykowne inwestycje możemy wybierać, zwłaszcza na początku. W długiej perspektywie (kilkadziesiąt lat) ryzykowne inwestycje powinny przynieść najwyższe stopy zwrotu. Jest też duża szansa, że ewentualne okresowe straty zostaną odrobione.
Na różnych rynkach
Jedną z najbardziej popularnych form inwestowania w ramach IKZE i IKE są fundusze inwestycyjne prowadzone przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI).
W uproszczeniu można powiedzieć, że pieniądze wpłacane przez klientów do funduszu są inwestowane na różnych rynkach finansowych, np. w akcje (spółek krajowych, zagranicznych), obligacje skarbowe czy korporacyjne itp. Podpisując umowę z TFI w sprawie oszczędzania na IKE czy IKZE klient może sam zadecydować, w jakich funduszach mają być pomnażane jego składki.
Instytucje te dają do wyboru od dwóch do ponad 20 funduszy. Część TFI rekomenduje gotowe portfele; wtedy składka jest lokowana w kilku funduszach. Klient nie podejmuje wówczas decyzji o wyborze konkretnego funduszu, ale może określić, jaka strategia inwestycyjna najbardziej mu odpowiada: ostrożna, zrównoważona, agresywna itp.