Kluczowym wskaźnikiem do oceny działalności dewelopera stanowi marża brutto ze sprzedaży, obrazująca zysk ze sprzedaży mieszkań po uwzględnieniu kosztów związanych bezpośrednio z ich realizacją (w tym przede wszystkim koszt zakupu gruntu, koszt budowy, koszt finansowania realizacji inwestycji).
Należy jednak przy tym pamiętać, że zgodnie z zasadami rachunkowości przychody, jak również koszt własny sprzedaży księgowane są przez deweloperów w momencie podpisania aktu notarialnego i przeniesienia prawa własności na kupującego, w związku z czym dane prezentowane w sprawozdaniach finansowych często dotyczą umów deweloperskich podpisywanych we wcześniejszych okresach. Jednocześnie warto zwrócić uwagę również na relację kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu do przychodów.
Z perspektywy możliwości zwiększania skali działalności przez dewelopera istotny jest poziom zadłużenia spółki. Tu najczęściej stosowany jest wskaźnik zadłużenia netto/kapitały własne, obrazujący strukturę finansowania realizowanych inwestycji. Zbyt wysoki poziom wskaźnika może stanowić ryzyko dla utrzymania skali działalności w przypadku ewentualnego pogorszenia koniunktury na rynku mieszkaniowym lub ograniczyć zdolność spółki do wypłaty dywidendy.
Z punktu wyceny spółek deweloperskich najpopularniejszym wskaźnikiem jest cena/kapitały własne, który w bardziej miarodajnym stopniu odzwierciedla bieżącą wartość spółki niż cena/zysk ze względu na wysoką sezonowość wyników spółek deweloperskich. Dla pełnego obrazu warto analizować wskaźnik P/BV wraz ze wskaźnikiem zwrotu z kapitału (ROE), gdyż wyższy na tle sektora wskaźnik P/BV może być uzasadniony wyższą generowaną rentownością na projektach, wyższą efektywnością kosztową spółki lub niższym poziomem zadłużenia.
Jakie są kluczowe wskaźniki operacyjne i jak je interpretować
Ze względu na rozpoznawanie wyników finansowych ze sprzedaży mieszkań dopiero w momencie przekazania mieszkania kluczowym wskaźnikiem obrazującym bieżącą działalność dewelopera jest bieżący poziom przedsprzedaży, czyli liczba podpisanych umów przedwstępnych i deweloperskich. Poziomy przedsprzedaży pozwalają z wyprzedzeniem ocenić potencjał liczby przekazań mieszkań w kolejnych kwartałach. Warto analizować te dane w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego (dynamika r./r.), jak również w relacji do posiadanej przez dewelopera oferty mieszkaniowej (wskaźnik tempa wyprzedaży oferty ilustrujący atrakcyjność inwestycji dewelopera). Z kolei informacja o liczbie przekazanych lokali pozwala oszacować przychód spółki w danym okresie.