Większość z nich będzie miała zastosowanie począwszy od 1 lipca 2019 r. Warto jednak z wyprzedzeniem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, planując tegoroczne emisje.
Jakie są najważniejsze zmiany dotyczące ofert prywatnych?
Jedną z głównych zmian wprowadzanych ustawą o wzmocnieniu nadzoru jest całkowita rezygnacja z obligacji w tradycyjnej formie papierowej. Niedopuszczalne będzie także rejestrowanie i przechowywanie obligacji w ewidencjach prowadzonych dotychczas przez banki lub firmy inwestycyjne. Począwszy od 1 lipca 2019 r. wszystkie nowo emitowane obligacje będą podlegały obligatoryjnej rejestracji w depozycie prowadzonym przez KDPW. Dematerializacja wymagana więc będzie zarówno dla obligacji oferowanych publicznie i wprowadzanych albo dopuszczanych do obrotu na Catalyst, jak również dla tych kierowanych do zamkniętego kręgu inwestorów, np. podmiotu powiązanego z emitentem.
Ustawa nakłada również obowiązek, aby przed rozpoczęciem oferty emitent zawarł umowę o wykonywanie funkcji agenta emisji z podmiotem upoważnionym do prowadzenia rachunków papierów wartościowych. Agent odpowiedzialny będzie za rejestrację obligacji w KDPW, a dodatkowo za weryfikację, czy dana emisja została prawidłowo przeprowadzona. Będzie to obligatoryjne dla wszystkich niepublicznych ofert obligacji, które nie będą podlegały wprowadzeniu albo dopuszczeniu do obrotu na Catalyst. W pozostałych przypadkach umowa będzie fakultatywna. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż trwają aktualnie prace mające zapewnić dostosowanie regulacji oraz systemu KDPW do zmienianych przepisów ustawy oraz zdolność KDPW do obsługi zwiększonej liczby wniosków. Możliwe więc, że na poziomie KDPW przewidziane zostaną dodatkowe obostrzenia związane z wykonywaniem funkcji agenta emisji.
Na marginesie warto wspomnieć, iż aktualnie trwają także prace nad zmianami do ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej (...). Mają one na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnego rozporządzenia 2017/1129, czyli do tzw. rozporządzenia prospektowego. Pierwszy projekt zmian został poddany konsultacjom społecznym. W niedługim czasie należy oczekiwać kolejnego. Jeżeli utrzymany zostanie zamiar uniemożliwienia dokonywania w danym roku wielokrotnych niepublicznych emisji obligacji, zmiany te mogą zrewolucjonizować zasady dokonywania ofert obligacji w jeszcze większym stopniu niż ustawa o wzmocnieniu nadzoru.