W tym roku mija 10 lat od uruchomienia pierwszej aplikacji mobilnej na system iOS. Szlaki przetarł Raiffeisen Bank, którego mobilny portfel był wówczas nowością na rynku. Tym śladem podążyły kolejne instytucje. Minimum, do którego pierwotnie się ograniczały (czyli przeniesienie podstawowych funkcji z bankowości internetowej do telefonu), nie wystarczyło na długo. Dzisiaj najlepsze bankowe aplikacje w smartfonie nie tylko ułatwiają dostęp do bankowych usług, ale również umożliwiają płacenie za parking czy bilety komunikacji miejskiej, pozwalają na wymianę walut, zakup ubezpieczeń turystycznych i samochodowych, zaciągnięcie szybkiej pożyczki. Udostępniają też płatności zbliżeniowe telefonem.
Bankowość mobilna szybko zyskuje na popularności. Korzysta z niej już ok. 11,2 mln osób. Szybko przybywa zwolenników wygodnych płatności zbliżeniowych. Oferta banków wciąż jest jednak nierówna. W niektórych, choć już nielicznych instytucjach aplikacja mobilna nadal ma tylko podstawowe funkcje, takie jak obsługa rachunku, sprawdzanie salda, realizowanie przelewów, ewentualnie zakładanie lokat.
Najnowsze technologie
Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, BLIK i HCE, określane czasem jako NFC ze względu na wykorzystanie modułu NFC w telefonie, to systemy płatności mobilnych, które zna coraz więcej Polaków. Aż 14 banków umożliwia płatności BLIK-iem i w systemie Google Pay. Apple Pay pojawił się w Polsce dopiero w ubiegłym roku. Jako pierwszy system płatności za pomocą urządzeń iPhone, Apple Watch, iPad oraz Mac Apple Pay wprowadził Alior Bank. Dość szybko dołączyły do niego: BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium, Nest Bank, Pekao SA, PKO BP, Raiffeisen Polbank, Santander i T-Mobile Usługi Bankowe. Do wdrożenia systemu z logo jabłka szykuje się Citi Handlowy.
Najwięcej sposobów płatności smartfonami udostępnia Santander. Umożliwia nie tylko transakcje BLIK-iem i przy wykorzystaniu technologii HCE, ale również w systemach Google Pay i Apple Pay, smartwatchami w Garmin Pay i – jako jedyny – w Fitbit Pay. Santandera goni Getin Bank z Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, HCE i BLIK-iem.
Apple Pay jest dostępny w 13 bankach, a płatności HCE – w 10. Na razie Garmin Pay oferują cztery banki: Santander Bank, Nest Bank, PKO BP i Getin Bank, a Fitbit Pay (działa nie tylko w smartwatchach, ale również w opaskach fitness) – tylko Santander Bank. Płatności zbliżeniowych telefonem wciąż nie umożliwiają: BOŚ, Idea Bank i Bank Pocztowy.