Rynek powoli rozpędza się po zimowym zastoju. Na aukcjach pojawia się coraz więcej atrakcyjnych obiektów. Zdecydowanie wyróżniają się obrazy Witkacego. Niedawno pisałem o odkryciu przez rynek portretu Wandy Skarżyńskiej, który 9 lutego licytowany będzie w Sopockim Domu Aukcyjnym (ww.sda.pl). Teraz 14 lutego Desa Unicum (www.desa.pl) wystawi trzy obrazy Witkacego na aukcji dawnego malarstwa na papierze.
Portret ministra Wincentego Jastrzębskiego (1885–1977) ma wycenę szacunkową 75–95 tys. zł. Wincenty Jastrzębski był działaczem socjalistycznym, skazanym w 1908 r. na katorgę. Jastrzębski w międzywojennej Polsce pełnił funkcję m.in. wiceministra skarbu oraz wiceministra opieki społecznej. Jest w ofercie Desy Unicum także portret żony polityka.
W nocie katalogowej obszernie opisano dramatyczne losy sportretowanego. Małżeństwo Jastrzębskich po powrocie z katorgi zamieszkało w Petersburgu. Wincenty Jastrzębski brał udział w rewolucji październikowej. Był autorem jednego z pierwszych planów gospodarczych w porewolucyjnej Rosji. W 1919 r. wrócił do Polski i pełnił różne funkcje w administracji państwowej.
Nowe obyczaje
W katalogu szczegółowo opisano także cechy obydwu obrazów. Witkacy utrzymywał się z malowania portretów. Aby ułatwić sobie kontakt z modelami, wydrukował legendarny już „Regulamin Firmy Portretowej". Z „Regulaminu" model dowiadywał się, czego może oczekiwać od malarza. Wybierał określony typ portretu.
Na oferowanych portretach Jastrzębskich zaszyfrowane są różne informacje, które podawał „Regulamin". W katalogu aukcji opisano każdy szczegół zaznaczony na obydwu obrazach. Na przykład dowiadujemy się, że podczas malowania artysta nie pił alkoholu ani nie palił.