Czy Żabka ukąsi Dino? Analitycy wskazują słabe punkty

Obie spółki działają w podobnym sektorze. Z drugiej strony sukces ewentualnej oferty pobudzi zainteresowanie całym warszawskim rynkiem.

Publikacja: 27.06.2024 06:00

Czy Żabka ukąsi Dino? Analitycy wskazują słabe punkty

Foto: Adobe Stock

IPO Żabki może być jednym z największych w ostatnich latach na GPW. Część inwestorów może już szykować kapitał.

Dino Polska to jedna z najsłabszych pozycji z WIG20 w tym roku. Benchmark dla dużych spółek przy zwyżce o 9 proc. w ciągu niemal sześciu miesięcy ma przewagę nad siecią sklepów w wysokości niemal 19 pkt proc. Obecnie gorszymi od Dino Polska dużymi spółkami są Pepco Group, PGE i JSW. Wielu krajowych inwestorów zapewne myśli już o IPO Żabki, również działającej w sektorze handlowym. Podaż jej akcji może wpłynąć na nastawienie inwestorów.

– Ze względu na prognozowaną wielkość oferty IPO Żabki powinniśmy się spodziewać dużego zainteresowania, przede wszystkim ze strony poważnych inwestorów instytucjonalnych zagranicznych – komentuje Konrad Księżopolski, dyrektor wykonawczy Haitong Banku. – Mam tu na myśli nie tylko Europę Zachodnią, ale także inwestorów z USA, a może także z Azji – zaznacza. Zdaniem Księżopolskiego, gdyby tak się stało, to mogłoby to pozytywnie wpłynąć na ogólne zainteresowanie polskim rynkiem ze strony inwestorów zagranicznych i szukanie innych ciekawych czy atrakcyjnych inwestycyjnie tematów. – Takie przypadki miały już miejsce w przeszłości, więc nie stawiam tej tezy bezpodstawnie – podkreśla ekspert Haitong Banku.

Zwiększenie zainteresowania tzw. zagranicy GPW powinno w konsekwencji pozytywnie wpłynąć na wyceny szczególnie atrakcyjnych firm. – Dino Polska, pomimo obecnie trwającej wojny cenowej z Lidlem i Biedronką, myślę, że cały czas takim atrakcyjnym fundamentalnie tematem pozostaje – ocenia Księżopolski. Z drugiej strony Żabka, podobnie jak Dino, działa w tym samym sektorze podstawowych dóbr konsumpcyjnych. – I teoretycznie może się wydarzyć taka sytuacja, że niektóre z funduszy, mając mocno przeważone w portfelu Dino, mogą delikatnie redukować pozycję, aby zrobić miejsce dla Żabki – przewiduje Księżopolski. Inna kwestia mogąca mieć wpływ to cena, po jakiej zostanie sprzedana Żabka w IPO. – Jeśli inwestorzy zaakceptują wysoką wycenę, to może to pozytywnie wpłynąć także na Dino. Scenariuszy jest jak zwykle kilka i rzeczywistość, a także atmosfera na rynku w czasie oferty IPO zdecydują o wyniku – mówi.

Jak mówił Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI, debiut Żabki miałby bardzo pozytywny wpływ na cały rynek, zwiększyłby udziały w indeksach regionalnych i zainteresowanie zagranicznych inwestorów. Jego zdaniem Żabka powinna też przyciągnąć krajowych inwestorów indywidualnych, analogicznie do debiutu Allegro. – Negatywnie pewnie trochę wpłynie na Dino Polska oraz Jeronimo Martins, bo część pieniędzy będzie przerzucana na debiutanta, ale raczej byłby to krótkotrwały efekt – komentował Bentke.

Według informacji Bloomberga wycena Żabki może wynieść około 30–32 mld zł. Sama wartość oferty może sięgnąć od 4 do 6 mld zł.

Handel i konsumpcja
CCC może przyspieszyć rozwój sieci HalfPrice
Handel i konsumpcja
Kernel zwołał walne. SII: to jest kpina
Handel i konsumpcja
Nowe wieści z Kernela to kpina z akcjonariuszy – ocenia SII
Handel i konsumpcja
Obuwniczy gigant ma umowę z konsorcjum banków. Założyciel zdradza nam plan
Handel i konsumpcja
Dariusz Miłek, założyciel CCC: Wszystko, czego potrzebuję już mam
Handel i konsumpcja
Rainbow Tours: Akcjonariusze sprzedają akcje w ABB. Kurs dostał skrzydeł