Choć w ostatnich dniach kurs Allegro mocno rósł i akcje kosztowały już niemal 39 zł, to w dzień ogłoszenia dobrego sprawozdania za pierwszy kwartał traciły ok. 7 proc., a cena spadała w ciągu dnia nawet poniżej 34 zł.

Allegro podało, że w pierwszym kwartale wartość sprzedaży brutto na platformie (GMV) w Polsce wzrosła 14 proc. r./r., do 12,3 mld zł. W całej grupie, wraz z rynkiem czeskim, wzrosła o 21,4 proc. r./r. W efekcie przychody z działalności w Polsce zwiększyły się w I kwartale o 22,7 proc. r./r., do 1,71 mld zł.

Kryzys w sektorze

Liczba aktywnych kupujących na Allegro wzrosła czwarty kwartał z rzędu do 14,2 mln, zaś średnia wartość GMV na aktywnego klienta zwiększyła się o prawie 10 proc. r./r., do 3,6 tys. zł. Nieznacznie zmniejszył się kwartalny zysk netto, wynosząc 157 mln zł.

Choć na świecie sprzedaż internetowa spada, w efekcie rosnących cen i przez to ograniczanych wydatków konsumenckich, w Polsce tego nie widać i cały rynek rośnie. Allegro powinno na tym zyskiwać, ale inwestorzy wciąż ostrożnie oceniają perspektywy spółki.

Zgodnie z danymi GUS w kwietniu 2023 r. w porównaniu z marcem 2023 r. odnotowano spadek wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących o 6,1 proc. Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej zmniejszył się z 8,6 proc. w marcu 2023 r. do 8,1 proc. w kwietniu br.

– Ostatnie miesiące pokazują, że udział e-commerce firm sprzedających tylko w internecie w całkowitej sprzedaży detalicznej ustabilizował się na poziomie ok. 10 proc. – mówi Grzegorz Rudno-Rudziński, partner zarządzający w Unity Group. – Jednocześnie liczba graczy omnichannel z raportowanym udziałem sprzedaży w kanale online wciąż się zwiększa, nawet jeżeli w ich przypadku udział e-handlu w ich sprzedaży nie rośnie, ale jest na poziomie ponad 20 proc. – dodaje.

Ambitne założenia

Z raportu firmy Salesforce wynika, że w I kwartale 2023 r. na świecie ruch cyfrowy co prawda wzrósł o 6 proc., ale w e-handlu spadł o 2 proc. Z kolei o 7 proc. spadły wydatki konsumenckie. Analitycy wskazują jednak, że to Europa Wschodnia jest regionem notującym zwyżki. Wartość e-zakupów w I kwartale wzrosła o 14 proc. w porównaniu z 9-proc. wzrostem w poprzednim kwartale.

Allegro też optymistycznie patrzy w przyszłość. W drugim kwartale 2023 r. planuje wzrost GMV z działalności w Polsce na poziomie 11–12 proc. r./r., przy wzroście przychodów o 16–18 proc. i skorygowanej EBITDA o 13–16 proc. r./r. W Czechach przewidywana wartość GMV spadnie w drugim kwartale o 3–6 proc. r./r., przychody będą o 8–11 proc. niższe r./r., a skorygowana strata EBITDA wyniesie 110–120 mln zł. Wydatki inwestycyjne szacowane są na 110–120 mln zł w Polsce i 35–40 mln zł w Czechach. Na poziomie skonsolidowanym Allegro szacuje wzrost GMV w drugim kwartale na 10–11 proc. r./r., a przychodów o 9–11 proc. Skorygowana EBITDA grupy powinna być o 3–8 proc. r./r. wyższa, zaś łączne inwestycje na drugi kwartał spodziewane są na poziomie 145–160 mln zł.

– Kolejnym kluczowym celem jest rozwój Allegro.cz, któremu chwilę zajmie zbilansowanie tempa spadającego biznesu tradycyjnego w MALL-u. Podobnie jak w większości krajów Europy Środkowej poza Polską konsumenci w Czechach nie są jeszcze zaznajomieni z modelem marketplace – mówi Roy Perticucci, prezes Allegro. – Zamierzamy wyciągnąć jak najwięcej wniosków ze startu w Czechach, aby na tej bazie opracować plan działań, który pozwoli nam w przyszłości szybciej wchodzić na nowe rynki w obrębie działania segmentu MALL – dodaje.