Trwający tydzień przyniesie ostateczne informacje o wynikach największych firm wchodzących w skład WIG-odzież. Wyniki CCC i LPP za 2021 rok mogą się różnić od tych wynikających ze wstępnych szacunków zarządów m.in. z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Jednak nie wszyscy analitycy spodziewają się, że tak się stanie.

Idą finalne raporty

W środę najważniejsi reprezentanci indeksu WIG-odzież: gdańskie LPP i polkowickie CCC publikują ostateczne wyniki za czwarty kwartał 2021 roku i rezultaty roczne. We wtorek, na dzień przed publikacją sprawozdań największych firm z sektora odzież i obuwie na warszawskiej giełdzie, notowania akcji LPP i CCC spadały. Walory odzieżowej grupy z Gdańska zachowywały się przy tym stabilniej niż polkowickiej grupy obuwniczo-odzieżowej. Gdy przygotowywaliśmy ten tekst do druku, za akcję LPP płacono 10 980 zł, o 1,35 proc. mniej niż na ostatniej sesji przed Świętami Wielkanocnymi. W tym samym czasie akcja CCC taniała o 4,1 proc., do 51 zł. W wypadku pierwszej z opisywanych firm oznaczało to spadek od początku roku o około 35 proc. W wypadku drugiej – o ponad 50 proc.

GG Parkiet

Notowaniom LPP mogła pomagać odtajniona tego dnia rekomendacja Domu Maklerskiego BOŚ, w której Sylwia Jaśkiewicz podtrzymała zalecenie „kupuj" i wyceniła akcję na 14 380 zł.

Czytaj więcej

Dolar i „kupuj” dla LPP pomogły WIG-odzież

Wojenne odpisy

Wstępne wyniki obu firm za ostatni kwartał roku obrotowego 2021/2022 kończącego się 31 stycznia są znane od kilku tygodni. Nie można wykluczyć, że ostateczne liczby będą się od nich różnić. Szczególnie jeśli chodzi o CCC i zdarzenia jednorazowe mające wpływ na ostateczny obraz sprawozdania.

Wśród analityków zdania co do tego, czy ostateczne rezultaty LPP i CCC będą różnić się od szacunków zarządów są podzielone. Tomasz Sokołowski, analityk Santander Biuro Maklerskie, nie spodziewa się różnic. Natomiast Sylwia Jaśkiewicz, specjalistka Domu Maklerskiego BOŚ, nie wyklucza, że zobaczymy różnice w przypadku CCC. Powody mogą być różne, w tym np. ewentualna decyzja, aby ująć w poczet ubiegłorocznych wyników skutki wojny w Ukrainie. Gdy CCC podawało wstępne dane, konflikt zbrojny miał inny wymiar niż po 24 lutego.

Czytaj więcej

LPP nie rezygnuje z dywidendy

Jaśkiewicz nie jest też przekonana, czy LPP nie zwiększy odpisów wartości aktywów w Rosji. Na razie zarząd grupy zapowiedział, że odpisy wartości aktywów w Ukrainie i Rosji w poczet ubiegłorocznych wyników sięgną 520 mln zł. W takim ujęciu zysk operacyjny odzieżowej grupy wyniósłby 1,48 mld zł, a netto 0,96 mld zł.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

Jeśli chodzi o CCC, to Jaśkiewicz wskazuje, że na notowania firmy na giełdzie wpływ ma spodziewany wzrost kosztów finansowych. Grupa ma istotny dług, a jego obsługa będzie droższa z racji podwyżek stóp procentowych. CCC nie pokazało szacunkowych danych za miniony rok, a jedynie za ostatni kwartał. Przy istotnym wzroście przychodów (o 46 proc. do około 2,04 mld zł) spodziewało się 113 mln zł straty operacyjnej i 26 mln zł zysku EBITDA.