Orbis jest jedyną siecią na polskim rynku, która oferuje wszechstronną lokalną pomoc i zapewnia dostarczenie usług we wszystkich dziedzinach działalności: od pomocy technicznej i projektowania, po szkolenia pracowników. Jesteśmy ukierunkowani na rynek polski. To, że jesteśmy liderem, nie tylko daje nam przewagę konkurencyjną, ale także przemawia za naszą ofertą franczyzową. Mamy rozbudowane zespoły pracowników, rozumiejące polskie warunki i łączące doświadczenie na lokalnym rynku z globalnym know-how. Są odpowiedzialne m.in. za: marketing, zamówienia i zakupy, projektowanie i modernizacje nieruchomości, a także własne programy edukacyjne oraz szereg szkoleń w ramach oddziału Akademii Accor mieszczącej się w Warszawie. Nasze marki hotelowe reprezentują wszystkie segmenty rynku, dlatego łatwo dopasować nasze usługi do oczekiwań partnera.
Jakie są perspektywy sprzedaży kolejnych hoteli będących własnością Orbisu? Strategia asset light zakłada stopniowe wycofywanie kapitału zamrożonego w nieruchomościach hotelowych poprzez ich sprzedaż i równoczesne podpisywanie umów franczyzy lub o zarządzanie. Pozwoli to spółce pozostać na rynku z dotychczasową marką, choć zmieni się właściciel hotelu. Sprzedaż hoteli będzie postępowała w miarę poprawy sytuacji na rynku nieruchomości. Dzisiejsze ceny oferowane przez inwestorów często nie odpowiadają naszym oczekiwaniom, dlatego mieliśmy ostatnio mniej transakcji. Nie ma jednak mowy o zaniechaniu takich działań, kolejne transakcje są kwestią czasu. Chcę podkreślić, że cena nie jest jedynym kryterium oceny oferty. Bierzemy pod uwagę również wiarygodność inwestora oraz jego doświadczenia w branży. Ponieważ podpisując umowę franczyzy, pozostaje naszym partnerem na minimum kilkanaście lat. Czasami oczekujemy od inwestora inwestycji w poprawę stanu technicznego i modernizację hotelu, by nie odstawał on od standardów danej marki.
W których hotelach planowany jest rebranding i modernizacja?
Rebranding jest w zasadzie zakończony. W naszej sieci pozostały jeszcze 4 Orbis Hotels: we Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku i Bielsku-Białej. One również zmienią swoją markę. Poza tym do końca 2014 roku zainwestujemy 100 mln zł w modernizację najważniejszych hoteli. Około 90 proc. tej kwoty trafi na rynek warszawski. Kluczowe modernizacje obejmą hotele: Sofitel Warszawa Victoria, Novotel Warszawa Centrum, Mercure Warszawa Centrum (dawny Holiday Inn), Novotel Warszawa Airport. Częściowa modernizacja obejmie także 3 hotele ibis. Ponadto w najbliższych miesiącach modernizowane będą hotele w innych miastach: m.in. Novotel Kraków Centrum, Novotel Kraków City West, Mercure Wrocław Centrum, czy też Novotel Poznań Centrum.
Jakie są perspektywy dla rynku hotelarskiego w 2013 roku? Co się może wydarzyć w kolejnych latach?
Ten rok jest trudniejszy od dwóch poprzednich ze względu na brak dużych imprez, które zwiększyły przychody w latach 2011 i 2012. Problemy pogłębił także kryzys ekonomiczny w strefie euro, który wpływa na polską gospodarkę. Liczymy jednak, że w drugiej połowie roku przychody branży hotelarskiej wzrosną. Dodatkowo w listopadzie w Warszawie organizowany jest Kongres Klimatyczny, który powinien zwiększyć liczbę gości, co pozwoli poprawić wyniki całego roku. W kolejnych latach biznes hotelowy będzie w dużej mierze zależał od tempa wzrostu gospodarczego i od przezwyciężenia sytuacji kryzysowych w państwach strefy euro.