Duża konkurencja na rynku krajowym sprawia, że dystrybutorzy znacznie szybciej niż kiedyś reagują na każdą informację o zmianach cen surowców rolnych. Jak donoszą przetwórcy, sieci handlowe wykorzystują natychmiast doniesienia o możliwych spadkach, aby wywierać na nich dodatkową presję na obniżkę cen. Z kolei, gdy surowce drożeją, sieci domagają się, aby to przetwórcy brali zwyżki na siebie.
Powody do zadowolenia mają więc głównie konsumenci najmniej narażeni na wahania na rynku surowców rolnych. Chociaż, jak prognozują analitycy firmy badawczej PMR, utrzymująca się od dłuższego czasu deflacja na rynku żywności w Polsce ustąpi z końcem wakacji. Przez to m.in. wartość rynku spożywczego zwiększy się w 2015 r. o 2,1 proc., do 243 mld zł. W 2014 r. poszła w górę o 1,8 proc., do 238 mld zł.
Wieprzowina w cieniu embarga
Do wzrostu cen mogą – choć w mniejszym stopniu, niż zakładały pierwsze prognozy – przyczynić się zboża. W ślad za doniesieniami o suszy w kilku krajach Europy, w tym w Polsce, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Kanadzie, oraz ulewach opóźniających zasiewy w Stanach Zjednoczonych na początku lipca 2015 r. na giełdach ich ceny poszybowały w górę. W połowie tego miesiąca zboża zaczęły jednak tanieć. Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA) spadki tłumaczy zwiększającą się ilością zbóż z nowych zbiorów na rynku, osłabioną konkurencyjnością europejskiej pszenicy w eksporcie oraz – mimo złych warunków pogodowych w części krajów – stosunkowo dobrymi zbiorami w Unii Europejskiej.
Firma badawcza Strategie Grains w swoim najnowszym raporcie szacuje, że w tym sezonie wyniosą one 307,2 mln ton, czyli będą o 6 proc. niższe niż w 2014 r. – To jednak w dalszym ciągu stosunkowo dobry wynik pozwalający zarówno na pokrycie wewnętrznego zapotrzebowania, jak i na zrealizowanie całkiem sporego eksportu w sezonie 2015/2016 – uważają analitycy FAMMU/FAPA. Komisja Europejska szacuje, że UE wyeksportuje 40,8 mln ton zbóż, wobec 47,5 mln ton przed rokiem.
UE zaczęła ten rok z dużymi zapasami. Wyniosły one 49,2 mln ton i były o 14,5 proc. wyższe niż przed rokiem. W efekcie ryzyko znacznych zwyżek cen maleje także w Polsce, która jest zaledwie częścią globalnego rynku. Zespół ekspertów Agencji Rynku Rolnego w ostatniej prognozie nie wyklucza nawet, że na koniec 2015 r. ceny pszenicy będą zbliżone do tych z grudnia 2014 r., a żyta wręcz niższe niż rok wcześniej.