Marcin Brendota, analityk BM Alior Banku, wskazał m.in. na „Analizę techniczną rynków finansowych", którą napisał John J. Murphy. Ta książka często nazywana jest biblią analizy technicznej. W tej bogatej w strony pozycji – liczy ich ponad 500 – znajdziemy wszelkie niezbędne informacje wprowadzające w świat analizy technicznej. Ale czym ona jest? Posiłkując się definicją z tej właśnie książki: „Analiza techniczna to badanie zachowań rynku, przede wszystkim przy użyciu wykresów, którego celem jest przewidywanie przyszłych trendów cenowych".
Z książki dowiemy się także m.in., jakie są podstawowe formacje, w czym mogą pomóc średnie kroczące, do czego wykorzystać świece japońskie. Choć John J. Murphy napisał książkę niezwykle fachową, to jednak jest ona przedstawiona czytelnikowi w bardzo przystępny sposób.
Książki do poduszki i refleksji
Luźniejszą lekturę zaproponował Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny DM PKO BP, który wskazał na książkę napisaną piórem Jacka D. Schwagera. „Mistrzowie rynków finansowych" to zbiór rozmów przeprowadzonych przez autora z osobami, które odniosły sukces w inwestycyjnym świecie. Choć bohaterowie książki zajmowali się różnymi obszarami inwestowania, to od każdego z nich można się wiele nauczyć. Zwłaszcza inwestując w akcje, kiedy to należy mieć znacznie szersze horyzonty niż jedynie solidna analiza finansowa spółki. Każdy przeczytany wywiad dostarcza bogatego materiału do przemyśleń.
Z kolei Jarosław Banasiak, ekspert z departamentu rynków regulowanych DM mBanku, poleca książkę „Ślepy traf. Rola przypadku w sukcesie finansowym", którą napisał Nassim Nicholas Taleb. Warto zacząć od samego autora. Otóż jest to postać nietuzinkowa: ekonomista, trader, filozof – to tylko kilka określeń próbujących go opisać. Nassim Nicholas Taleb zasłynął przede wszystkim dzięki książce „Czarny łabędź", opisującej nagłe i niespodziewane wydarzenia, które zmieniają świat. A „Ślepy traf. Rola przypadku w sukcesie finansowym" pokazuje, że często nasz sukces lub niepowodzenie zależą od przypadku. Czasem „niezawodny model", na którym opieramy decyzje inwestycyjne, jest... zawodny. To ważne przesłanie tej książki.
Marek Pokrywka z Domu Maklerskiego BOŚ zwraca uwagę na książkę pod tytułem „Teoria chaosu a rynki kapitałowe", w której Edgar E. Peters podważa efektywność rynku oraz istnienie racjonalnego inwestora. „Inwestorzy od dawna podejrzewali, że tradycyjne narzędzia statystyczne, którymi posługują się uczeni, nie są w stanie uchwycić złożonej natury rynku. Kogoś, kto grał na giełdzie, trudno jest przekonać, że ruchami cen rządzi wyłącznie przypadek. Teoria chaosu potwierdza intuicje, które ludzie znający rynek z własnego doświadczenia od dawna przeciwstawiali akademickim koncepcjom, takim jak hipoteza efektywności rynku", czytamy w zapowiedzi książki.