Kolejny, już trzeci tydzień gry giełdowej „Parkietu”, pod względem trudności nie odstawał od dwóch poprzednich, a chwilami był nawet gorszy. Tylko w piątek WIG20 stracił 3,87 proc., z kolei mWIG40 spadł o 2,9 proc. Przyczyną spadków w Polsce oraz na całym świecie były obawy związane z nowym wariantem koronawirusa, odkrytym w Afryce. Stąd do gry wróciły tzw. „covidowe” spółki, m.in. Mercator Medical, tj. producent akcesoriów medycznych. W ostatnim tygodniu akcje tej spółki zyskały blisko 22 proc. Dzięki walorom Mercatora w portfelach mocno awansowało wielu uczestników Parkiet Challenge. Z drugiej strony perspektywa lockdownów w kolejnych krajach zmniejsza presję zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne, co przełożyło się na znaczne pogorszenie notowań np. banków. Do tego ryzyko nowych obostrzeń sprawia, że zniżkowały mocno np. spółki z branży turystycznej.

Jak wygląda pierwsza trójka trzeciego tygodnia Parkiet Challenge? Zdobywcą pierwszej nagrody jest „Amator94”. W poprzednim tygodniu udało mu się pomnożyć portfel o niemal 23 proc., a na koncie ma już 17,9 tys. zł. Nagroda za drugie miejsce tafia do użytkownika o nicku „grek”, z kolei trzecia nagroda powędruje do „Lukas86”. Obaj wypracowali w poprzednim tygodniu po blisko 22 proc. zysku. Kilka osób wypracowało porównywalne wyniki, jednak przypomnijmy, że jednym z warunków do klasyfikacji tygodniowej i zarazem zdobycia nagród jest wykonanie przynajmniej jednej transakcji w danym tygodniu.

– Już w połowie miesiąca uznałem, że Mercator jest mocno wyprzedany i zdecydowałem się na niego postawić. Oczywiście końcówka zeszłego tygodnia była bardzo udana dla spółki, a zwyżkom sprzyjało pogorszenie nastrojów na rynku i obawy związane z koronawirusem – komentuje „Lukas86”. – Przypomnijmy jednak, że Mercator niedawno zapowiedział, że uda mu się utrzymać marżę, więc liczę, że inwestorzy będą grali pod mocniejsze odbicie. Być może uda się domknąć lukę, jaka powstała po wynikach kwartalnych – przewiduje zdobywca ostatniego miejsca podium w trzecim tygodniu Parkiet Challenge.

Pod względem popularności w Parkiet Challenge nadal równych nie ma sobie Allegro – uczestnicy trzymają w akcjach tej spółki około 2,5 mln zł. Drugie pozostaje JSW, z około 1,4 mln zł, zaś na kolejnych miejscach plasują się Mercator oraz KGHM, w które zainwestowano po około 1,2 mln zł.

W ogólnym rankingu, z blisko 30-proc. stopą zwrotu, prowadzi użytkownik kryjący się pod nazwą „patixon”.Co ciekawe, gracz ten obecnie nie ma żadnych papierów w portfelu, jednak w ubiegłym tygodniu wyzbywał się wcześniej kupionych walorów Mercatora. Miejsce drugie po trzech tygodniach zajmuje „Tombolavromex”, który wypracował nieco ponad 21 proc. zysku. Na trzeciej lokacie plasuje się gracz o nicku „Lukas86”, który pomnożył początkowy kapitał o 19,5 proc.

Do 25 najlepszych uczestników tygodnia w Parkiet Challenge, którzy dokonali przynajmniej jednej transkacji, trafią nagrody. Za miejsce pierwsze jest to konsola do gier Nintendo Switch. Do gracza z drugiego miejsca powędruje czytnik Kindle Paperwhite 4, zaś za trzecie miejsce są słuchawki Jabra Evolve2 40. Do tego dla 25 osób w każdym z rankingów mamy do rozdania klucze cyfrowe do gier video produkcji Bloober Team, Klabatera, QubicGames oraz Creepy Jar. Dodatkowo dla najlepszej inwestorki i inwestora po pierwszym etapie przewidziane są rowery elektryczne eGroclin.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ