Gra Giełdowa Parkiet Challenge to oczywiście rywalizacja, ale też i edukacja. Temat edukacji na rynku kapitałowym to właściwie niekończąca się opowieść. Kto powinien o nią zadbać? Poszczególne podmioty działające na rynku czy to powinna być odgórna inicjatywa?

O edukację dbają przede wszystkim uczestnicy rynku, czyli chociażby GPW czy też Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet", czego najlepszym dowodem jest właśnie Parkiet Challenge. Jesteśmy przekonani, że rynek kapitałowy powinien być bardziej reprezentowany w szkolnym programie nauczania, już na poziomie gimnazjum. Trwają obecnie prace, aby rynek finansowy i kapitałowy popularyzować wśród młodszych pokoleń.

W ostatnich kilkunastu miesiącach na rynku pojawiło się wiele nowych, również młodych osób. Oni czują potrzebę zdobywania wiedzy?

Zdecydowanie tak. Jest to duża odpowiedzialność po stronie instytucji rynku kapitałowego, również brokerów. Trzeba ludzi edukować, aby zostali na tym rynku na dłużej i aby nie była to tylko kwestia miesięcy.

Giełda ma też jednak konkurencję w postaci innych rynków. Coraz większą popularnością cieszą się chociażby kryptowaluty. Czym wy jesteście w stanie rywalizować?

Przede wszystkim staramy się na bieżąco wprowadzać nowe produkty, chociażby instrumenty strukturyzowane, które są bardzo interesujące dla inwestorów indywidualnych, chociaż mam też wrażenie, że nie są one do końca doceniane. W ofercie pojawiają się także nowe fundusze typu ETF. Na giełdę wchodzą także nowe spółki. Dotyczy to zarówno NewConnect, jak i rynku głównego. Z tej perspektywy mogę powiedzieć, że nie obawiamy się konkurencji.

Zbliżamy się do końca roku. Kończące się 12 miesięcy to chyba był dobry czas dla warszawskiej giełdy?

Faktycznie to był dobry czas dla giełdy, ale przede wszystkim także dla inwestorów. Indeksy giełdowe wzrosły o ponad 20 proc. Mieliśmy też ponad 30 debiutów na rynku NewConnect, 15 debiutów na rynku głównym, a przecież zostały jeszcze dwa tygodnie do końca roku. Możliwe, że pojawią się na rynku kolejne nowe spółki.

A w 2022 r. GPW wchodzi bardziej z obawami czy nadziejami?

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

Spodziewamy się wymagającego roku, natomiast mogę zapewnić, że jesteśmy na to przygotowani. Planowane są kolejne IPO i mamy nadzieję, że dojdą do skutku. W 2022 r., jako GPW, wejdziemy więc z ostrożnym optymizmem. PRT