Minister finansów podpisał zezzwolenie dla Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych 23 grudnia 2002 r. Jedynym jego członkiem jest Poczta Polska. Kapitał założycielski wynosi 8,5 mln zł. Prezesem Pocztowego TUW został Janusz Staniszewski, który do czerwca ub.r. zasiadał w radzie nadzorczej Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie (dawniej Heros-Life). W latach 1994-2001 był prezesem tej spółki. Wcześniej był m.in. prezesem Warty (1989-1991). Drugim członkiem zarządu Pocztowego TUW jest Mirosław Fujarski. Towarzystwo jest na razie w fazie organizacji. Działalność operacyjną rozpocznie prawdopodobnie za kilka miesięcy. Na początek będzie ubezpieczać majątek Poczty Polskiej i jej spółek zależnych. Z czasem ma oferować polisy klientom indywidualnym. Zezwolenie MF dla Pocztowego TUW obejmuje 17 na 18 wyszczególnionych w ustawie grup ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych (bez ochrony prawnej). Zdaniem prezesa Staniszewskiego, Pocztowe TUW to pierwszy krok na drodze do realizacji nowej strategii rozwoju Poczty Polskiej, która m.in. zakkłada wejście na rynek finansowy, w tym sprzedaż ubezpieczeń. Atutem firmy jest największa w kraju sieć sprzedaży i obsługi klienta obejmująca ponad 8 tys. placówek, kilkanaście tysięcy listonoszy oraz sprzedawców Pocztowej Agencji Usług Finansowych. Z kolei z deklaracji przedstawicieli Poczty Polskiej wynika, że firma jest również zainteresowana sprzedażą ubezpieczeń na życie. Niewykluczone że w tym celu przejmie spółkę któregoś z wycofujących się z Polski inwestorów branżowych.
Rozwój przez nisze
W Ministerstwie Finansów znajdują się przynajmniej dwa wnioski o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w Polsce. Są to informacje niepotwierdzone, bo resort nie udziela, powołując się na poufność postępowania, żadnych szczegółów na temat firm starających się o licencję ubezpieczeniową. Firmą, która czeka na zezwolenie, jest niemiecki Hermes Kreditversicherungs AG, jeden z największych światowych ubezpieczycieli należności kredytowych. Stosowny wniosek inwestor złożył w grudniu 2001 r. Przypadek Hermesa jest nietypowy. Na razie firma działa jako agent Allianz Polska (Hermes Serwis Ubezpieczeń Kredytowych), oferując polisy tego towarzystwa, z którym jest poprzez niemieckiego właściciela powiązana kapitałowo. Oferta Hermesa to przede wszystkim ubezpieczenia należności krajowych, w mniejszym stopniu ubezpieczenia kredytów eksportowych. Firma ma wśród swoich klientów przedsiębiorstwa z branży budowlanej, spożywczej, farmaceutycznej, meblarskiej, papierniczej, informatycznej oraz usług transportowych.
Najbardziej tajemniczy jest wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności przez towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, który złożyła jedna z diecezji katolickich. - Na pewno nie jest to inicjatywa na poziomie ogólnopolskim - powiedziano nam w biurze Konferencji Episkopatu Polski.
Malejąca liczba