Jest to już druga porażka Polski, a w szczególności Radomska, jako potencjalnej lokalizacji nowej inwestycji w branży motoryzacyjnej. Radomsko było bowiem już rozpatrywane przez konsorcjum PSA-Toyota jako potencjalna lokalizacja dla fabryki samochodów małolitrażowych w 2001 roku, kiedy to Toyota ostatecznie wybrała czeski Kolin.

"Decyzja Francuzów jest taka, że mimo, że oferty Radomska i Trnavy były porównywalne, inwestycja będzie w Trnavie. Trudno mi się z tego cieszyć. (...) Trnava jest o wiele lepiej komunikacyjnie połączona z sieciami europejskimi" - powiedział w środę Hausner dziennikarzom.

Za wyborem Trnavy położonej 45 km od Bratysławy przemawiała jej lokalizacja w sercu Europy, łatwy dojazd i transport do fabryki autostradą, koleją oraz kanałem. Trnava posiada również dobrze wykształconą i wyszkoloną siłę roboczą, jak podano w komunikacie.

"Widać wyraźnie, że problemem wchodzenia zagranicznych inwestorów jest słaba infrastruktura. To będzie jeden z powodów, dla których będę chciał położyć wyraźny akcent w działaniach Ministerstwa Gospodarki na poprawę infrastruktury, szczególnie tej infrastruktury związanej z szansami inwestycyjnymi różnych obszarów" - powiedział także Hausner.

W nowej fabryce PSA Peugeot Citroen będzie produkował ok. 300.000 samochodów rocznie. Koncern stworzy tym samym ok. 3.500 nowych miejsc pracy. (ISB)