Przetasowania na rynku

KGHM i Polskie Sieci Elektroenergetyczne oficjalnie zadeklarowały, że chcą wyjść z inwestycji telekomunikacyjnych. Netia wysyła jednoznaczne sygnały, że chce zostać centrum konsolidacyjnym niezależnych operatorów telefonii stacjonarnej. Analitycy są zdania, że proces ten jest nieunikniony. Nie wiadomo jednak, czy szybko się zakończy.

Publikacja: 31.05.2003 09:20

PSE, właściciel Tel-Energo, zamierza w najbliższym czasie pozbyć się tej spółki. Wskazuje na to fakt, że doradca inwestycyjny Tel-Energo, firma CAIB, już rozesłała zapytania do podmiotów, które mogłyby zostać inwestorami w spółce. Z naszych informacji wynika, że odpowiedzi można się spodziewać w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Zarząd PSE zamierza sprzedać firmę telekomunikacyjną najpóźniej do maja przyszłego roku. Do tego czasu mają zakończyć się negocjacje z potencjalnymi inwestorami. - Rozmowy na ten temat jeszcze się nie rozpoczęły. Jednak każdy poważny inwestor brany jest pod uwagę - powiedział Marcin Gruszka, rzecznik prasowy grupy Tel -Energo. Zapytaliśmy, czy takim podmiotem mogłaby być Netia. - Andrzej Arendarski, prezes Tel-Energo, przyjął z zadowoleniem deklarację Netii. Nie wykluczył też rozmów na temat konsolidacji z władzami spółki - powiedział M. Gruszka.

Nie udało nam się dowiedzieć, czy CA IB zaprosił Netię do negocjacji. - Informacja, do kogo zostały zapytania wysłane, jest objęta klauzulą najwyższej poufności. Mogę jedynie zdradzić, że dostały je fundusze zainteresowane rynkiem telekomunikacyjnym i poważni inwestorzy branżowi - powiedział Arkadiusz Hajduk, rzecznik prasowy CA IB.

Telekomunikacyjnych udziałów zamierza wyzbyć się także KGHM Polska Miedź. Lubiński konglomerat jest właścicielem Telefonii Dialog i Polkomtela. Z obu inwestycji zamierza wyjść w tym samym czasie. Stanisław Szczepek, wiceprezes KGHM, w wypowiedzi dla agencji Reuters stwierdził zdecydowanie, że naszym rozmówcą na pewno nie jest Netia.

- Kierunek rozwoju rynku telekomunikacyjnego wskazuje na to, że konsolidacja musi się odbyć - powiedział Remigiusz Tarka, analityk DM BZ WBK. - Jeśli nastąpi, a nie przewiduję, aby stało się to szybko, powstała w ten sposób firma będzie miała ponad 10% rynku. Połączenie jest jedynym sensownym wyjściem - dodał analityk.

Specjaliści wskazują szereg barier na drodze do konsolidacji. Podstawowa to brak woli porozumienia na poziomie zarządów spółek.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego