Z prawem
pierwszeństwa
Obligacje z prawem pierwszeństwa są drugim rodzajem obligacji powiązanych z akcjami, ale w odróżnieniu od obligacji zamiennych nie można ich zamienić na akcje. Dają one natomiast ich posiadaczowi prawo do objęcia akcji nowej emisji spółki z pierwszeństwem przed innymi inwestorami.
Przychodowe
Bardzo ciekawe pod względem konstrukcji są obligacje przychodowe. Tak jak w przypadku wymienionych wyżej obligacji, emitent odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania z nich wynikające, tak obligacje przychodowe stanowią w tym względzie wyjątek. Istotą obligacji przychodowych jest bowiem możliwość ograniczenia odpowiedzialności emitenta za zobowiązania wynikające z tych obligacji do kwoty przychodów lub wartości majątku przedsięwzięcia sfinansowanego środkami z ich emisji. Obligacje przychodowe mogą przyznać obligatariuszowi prawo do zaspokojenia swoich roszczeń przed innymi wierzycielami emitenta:
- z całości albo z części przychodów lub z całości albo części majątku przedsięwzięć sfinansowanych ze środków uzyskanych z emisji obligacji, lub
- z całości albo z części innych przedsięwzięć określonych przez emitenta.
W przypadku przedsiębiorstw, ustawa o obligacjach ogranicza jednak krąg podmiotów uprawnionych do emisji obligacji przychodowych, wskazując, że mogą nimi być:
- spółki akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością, w których jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego lub miasto stołeczne Warszawa posiada taką liczbę akcji zapewniającą więcej niż 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników, o ile jedynym przedmiotem działalności spółki jest zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnych lub wykonywanie zadań z zakresu użyteczności publicznej,
- spółki akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością, których jedynym przedmiotem działalności jest wykonywanie zadań z zakresu użyteczności publicznej na podstawie umowy zawartej z jednostką samorządu terytorialnego i które zadania te będą wykonywać co najmniej przez okres równy okresowi zapadalności obligacji (czyli do momentu wykupienia obligacji),
- spółki akcyjne, które na podstawie upoważnienia ustawowego lub na podstawie koncesji albo zezwolenia będą wykonywać zadania z zakresu użyteczności publicznej albo świadczyć usługi w zakresie transportu lub komunikacji oraz utrzymania i rozwoju infrastruktury komunikacyjnej lub transportowej co najmniej przez okres równy okresowi zapadalności obligacji.
W celu zabezpieczenia interesów obligatariuszy w przypadku emisji obligacji przychodowych, w związku z możliwością ograniczenia przez emitenta odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu tych obligacji, ustawa o obligacjach nałożyła na emitenta zakaz zbywania i obciążania składników majątkowych przedsięwzięcia, chyba że zbycie następuje w ramach prawidłowej gospodarki, nie powodując istotnego zmniejszenia wartości tego przedsięwzięcia. Instrumentem zabezpieczającym interesy obligatariuszy jest również ustanowienie zasady, że wierzytelności tworzące przychody, do których pierwszeństwo przysługuje obligatariuszom obligacji przychodowych, nie mogą być przedmiotem zabezpieczenia zastawem ani też przedmiotem cesji.
Dodatkowo emitent obligacji przychodowych, poza sprawozdaniami finansowymi, powinien udostępnić co najmniej na 2 tygodnie przed każdym terminem wypłaty świadczeń z obligacji, jednakże nie rzadziej niż raz w roku, sprawozdanie zawierające dane o sumie przychodów z przedsięwzięcia, które wpłynęły na specjalnie w tym celu utworzony rachunek bankowy, oraz o kwotach wypłaconych obligatariuszom oraz emitentowi z tego rachunku w okresie od poprzedniej wypłaty świadczeń. Ponadto emitent powinien przedstawić struktury przychodów z przedsięwzięcia oraz struktury kosztów ponoszonych przez niego na utrzymanie przedsięwzięcia w tym okresie. Należy podkreślić, że środki finansowe gromadzone na wspomnianym wyżej rachunku bankowym podlegają szczególnej ochronie. Emitent nie może, według zasady, dokonywać wypłat środków z tego rachunku do celów innych niż zaspokojenie roszczeń obligatariuszy. Środki te nie podlegają egzekucji do wysokości kwoty zobowiązania emitenta wobec obligatariuszy oraz są wyłączone z masy upadłości emitenta. Z chwilą otwarcia postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego podmiotu będącego emitentem obligacji przychodowych zobowiązania z tytułu obligacji przychodowych stają się natychmiast wymagalne.
Wskazany w ustawie o obligacjach katalog obligacji nie ma oczywiście charakteru zamkniętego, mogą być bowiem emitowane inne ich rodzaje, uprawniające do różnych innych świadczeń lub łączące te świadczenia. Pod tym względem obligacje są więc bardzo elastycznym instrumentem finansowym.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz znowelizowane przepisy ustawy o obligacjach znacznie uprościły proces emisji obligacji. Kodeks spółek handlowych zniósł obowiązek podjęcia decyzji o ich emisji w formie uchwały walnego zgromadzenia i przesunął kompetencje decyzyjne na organ uprawniony do tego w statucie, np. zarząd. Usprawnienie w tym względzie polega na wyeliminowaniu konieczności zwołania walnego zgromadzenia, a tym samym na ograniczeniu kosztów spółki i przyspieszeniu procesu podejmowania decyzji. Jedynie w odniesieniu do emisji obligacji zamiennych na akcje lub obligacji z prawem pierwszeństwa w przypadku spółki akcyjnej oraz w odniesieniu do emisji obligacji przez spółkę komandytowo-akcyjną zachowana została konieczność podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie.
Ustawa o obligacjach zniosła natomiast obowiązek wyznaczania celów emisji obligacji (obowiązek ten pozostaje dla jednostek samorządu terytorialnego), jednakże w przypadku wyznaczenia już takiego celu środki pozyskane z emisji nie mogą być przeznaczone na inne cele. Zniesiony został również, odnoszący się do obligacji niezabezpieczonych całkowicie, warunek subskrybowania co najmniej 80% emisji obligacji jako konieczny, aby emisja mogła dojść do skutku. Obecnie emitent obligacji może ustalić tzw. próg emisji, a więc minimalną liczbę obligacji, której subskrybowanie jest wymagane dla dojścia emisji do skutku. Dzięki zniesieniu tego sztywnego wymogu znacznemu zmniejszeniu uległo ryzyko niepowodzenia emisji i nieefektywnego poniesienia kosztów jej przygotowania i przeprowadzenia.
Istotna konsekwencja wynika również z listy podmiotów uprawnionych do emitowania obligacji. Wynika z niej, że przedsiębiorstwo nie musi być spółką akcyjną, a więc najwyższą formą zorganizowania podmiotu gospodarczego, wymagającego najwyższego kapitału zakładowego, aby móc emitować obligacje. Jest to szczególnie ważne dla mniejszych, często rodzinnych przedsiębiorstw, które nie myślą o przekształceniu w spółkę akcyjną, potrzebują jednak kapitału na dalszy rozwój przedsiębiorstwa czy też na nową inwestycję.
KPWiG
[email protected]