Na koniec I kwartału 2004 roku Octava i Piast miały tylko kilka spółek, nad którymi sprawowały kontrolę. Teraz pięć z nich zostało sprzedanych. Kupiła je osoba fizyczna, która za akcje każdej (pakiety od 33 do ponad 60%) zapłaciła po 5 tys. zł. Pełni rolę pośrednika. Jeśli bowiem w ciągu pięciu lat zarobi na sprzedaży firm lub na ich likwidacji, będzie musiała wpływami podzielić się z NFI. Przypadnie im 95% zysku (różnicy np. między uzyskaną przez nowego właściciela ceną sprzedaży a kwotą zapłaconą przezeń funduszom).

Kupujący - Paweł Czeredys z Warszawy - przejął od Octavy wiodące pakiety akcji Pilskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego, Zakładów Surowców Ogniotrwałych Górka i Fabryki Śrub Śrubena. Wszystkie znajdują się w upadłości, a ich wartość bilansowa w księgach NFI wynosi zero. Po transakcji Octava ma w portfelu wiodącym tylko dwie spółki, w tym przede wszystkim Legnicką Development (o wartości szacowanej aktualnie nawet na 165 mln zł), budującą centrum handlowe we Wrocławiu. Jej działalność jest zgodna z nową strategią funduszu nastawiającego się na inwestycje w nieruchomości. Poza Legnicką na aktywa Octavy składa się głównie gotówka. NFI kontynuuje politykę dystrybucji pieniędzy do akcjonariuszy. Uzyskał przed kilkoma dniami zgodę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na zakup własnych akcji w liczbie powodującej przekroczenie progu 33% głosów na WZA.

Od Piasta P. Czeredys przejął akcje dwóch bankrutów: Zakładów Chemicznych Organika oraz Zakładów Urządzeń Przemysłowych z Nysy. W portfelu wiodącym funduszu pozostały jedynie akcje Fabryki Maszyn Rolniczych Famarol. W tym przypadku czyszczenie portfela również ma ułatwić realizację nowej strategii. Przedstawiciele KP Konsorcjum mówili w tym kontekście o publicznej emisji nowych akcji w celu pozyskania pieniędzy na zakup mocno niedowartościowanych firm, których restrukturyzacja i  sprzedaż mogłyby zapewnić NFI wysokie zyski.