Z kim „buduje” w Polsce norweski megafundusz

Zarządzający norweskim funduszem emerytalnym w 2022 r. zwiększyli udział w MLP Group i Atalu, zainwestowali też w Cavatinę. Deweloperzy z GPW to okruch w części portfela złożonej z akcji globalnych firm nieruchomościowych.

Publikacja: 01.02.2023 21:00

Nicolai Tangen prezes GPFG

Nicolai Tangen prezes GPFG

Foto: Heiko Junge

Norweski Rządowy Globalny Fundusz Emerytalny (GPFG) od lat stara się pomnażać aktywa, m.in. lokując w akcjach, w tym notowanych na warszawskiej giełdzie, a skład jego portfela jest wnikliwie analizowany przez obserwatorów rynku kapitałowego. W sprawozdaniu funduszu na koniec 2022 r. odnajdziemy papiery kilku spółek deweloperskich z GPW.

Największą kwotę GPFG miał ulokowaną w magazynowym MLP Group. Był właścicielem 3,2 proc. akcji wycenionych na 130 mln koron (czyli prawie 60 mln zł), wobec 1,1 proc. na koniec 2021 r. Norwegowie zwiększyli też zaangażowanie w mieszkaniowym Atalu – z 0,3 do 1,11 proc., na koniec ub.r. wartość pakietu szacowali na 31 mln koron. Fundusz zmniejszył z 0,86 do 0,75 proc. pakiet akcji mieszkaniowego Domu Development (wartość na koniec ub.r. 41 mln koron) oraz z 2,87 do 1,2 proc. „specjalistycznego” BBI Development (wycena 1,1 mln koron). Do portfela weszła biurowa Cavatina (2,9 proc. akcji o wartości 33 mln koron), a wypadł mieszkaniowy Ronson – spółka ta została wykupiona i wycofana z GPW, fundusz na koniec 2021 r. miał 1,5 proc. akcji o wartości 13,6 mln koron.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Budownictwo
Mirbud po konferencji: co z przejęciami, emisją i dywidendą?
Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z nowym zarządem
Budownictwo
Mo-Bruk planuje przejęcia i wzrost mocy
Budownictwo
GTC chce większej dywersyfikacji portfela
Budownictwo
GTC chce budować mieszkania na sprzedaż i na wynajem
Budownictwo
Kurs dewelopera ED Invest w górę po wynikach