Prywatyzacja PKO BP i WSIP według pierwotnych założeń rządu

Warszawa, 28.09.2004 (ISB) - Rada Ministrów postanowiła nie rezygnować - wbrew stanowisku wyrażonemu przez Sejm w piątkowej uchwale - z oferowania akcji banku PKO BP SA w transzy dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, poinformował we wtorek premier Marek Belka. Prywatyzacja Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) odbędzie się także zgodnie z wcześniejszymi założeniami rządu.

Publikacja: 28.09.2004 18:30

"Rząd przyjął informację ministerstwa skarbu o przebiegu prywatyzacji PKO BP i WSiP i polecił kontynuowanie tych procesów według harmonogramów ustalonych wcześniej" - powiedział Marek Belka na wtorkowej konferencji rządu.

Sejm przyjął w piątek uchwałę w sprawie wprowadzenia do obrotu publicznego PKO BP przewidującą, że sprzedaż do 30% akcji banku w ofercie publicznej będzie skierowana tylko do inwestorów krajowych. Uchwała nie jest wiążąca dla rządu, który przewiduje w procesie sprzedaży akcji PKO BP także transzę dla inwestorów zagranicznych, wynoszącą 35% oferty. Zgodnie z założeniami prywatyzacji PKO BP, oferta publiczna do 30% akcji PKO BP jest planowana na drugą połowę października. "Będzie transza dla inwestorów zagranicznych" - powiedział także na konferencji Jacek Socha, minister skarbu.

Socha dodał, że prywatyzacja tej spółki może się odbywać w taki, a nie w inny sposób.

"Musimy dać możliwość nabywania akcji PKO BP inwestorom zagranicznym" - powiedział Socha. Dodał, że wynika to z posiadanych analiz UKIE, KPWIG, a także analiz resortowych.

Minister powiedział, że wyłączenie transy dla inwestorów zagranicznych naruszyłoby dyrektywy UE i traktat akcesyjny.

"W tej chwili transza dla inwestorów zagranicznych wynosi 35% oferty, ale może być pomniejszona o 1/3" - stwierdził Socha.

Jeżeli będzie popyt dla inwestorów krajowych, to transza przewidziana dla nich może przekroczyć 40% oferty publicznej, dodał Socha.

Minister powiedział też we wtorek, że zgodnie ze skorygowanym harmonogramem tzw. lokaty prywatyzacyjne będą przyjmowane przez 2 tygodnie od 11 października.

"Jeśli spodziewany popyt w ramach tej subtranszy będzie większy, istnienieje możliwość ograniczenia górnej granicy widełek, ale w niewielkim zakresie" - powiedział Socha.

Socha spodziewa się, że debiut akcji PKO BP na GPW odbędzie się 10 listopada, a druk prospektu emisyjnego zakończy się w tym tygodniu, natomiast dokument zostanie opublikowany do 6 października.

Pierwotny harmonogram zakładał, że debiut PKO BP na GPW odbędzie się 5 listopada, a przyjmowanie lokat prywatyzacyjnych rozpocznie się 7 października.

Socha powiedział także, że prywatyzacja PKO BP i WSIP wynika z kierunków prywatyzacji, które są częścią ustawy budżetowej zatwierdzonej przez Sejm.

"Zgodnie z tym MSP ma obowiązek zapewnienia wpływów prywatyzacyjnych" - dodał Socha. Socha dodał też, że prospekt emisyjny WSiP będzie rozesłany w tym tygodniu.

"Prospekt emisyjny WSiP będzie rozesłany jeszcze w tym tygodniu" - powiedział Socha. Minister powtórzył także, że prywatyzacja WSiP będzie prowadzona według przyjętego wcześniej przez rząd planu prywatyzacji tej spółki, który przewiduje także możliwość kupna akcji wydawnictwa przez inwestora strategicznego.

Plan prywatyzacji spółki przygotowany przez resort przewiduje, że na podstawie księgi popytu na akcje WSiP, Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podejmie decyzję o sposobie sprzedaży firmy, mając też złożoną ofertę cenową inwestora strategicznego, którym jest konsorcjum Advent International Sp. i CA IB PRE IPO Investment I.

Harmonogram zakłada, że proces book-buildingu na akcje w ofercie publicznej będzie prowadzony 5-8 października. Inwestor uczestniczący w subskrypcji będzie składał deklarację w dwóch wariantach. Pierwszy wariant zakłada sprzedaż do 85% akcji wydawnictw na giełdzie i na taką liczbę akcji będą przyjmowane deklaracje inwestorów. Drugi wariant mówi natomiast o sprzedaży 25% WSiP w ofercie publicznej i 60% akcji - inwestorowi strategicznemu lub też pozostawienie tego pakietu w rękach Skarbu Państwa. Według zamierzeń MSP, ostateczna decyzja o wielkości oferty publicznej i ewentualnej sprzedaży w trybie rokowań zapadnie 11 października. W takim przypadku zlecenia będą przyjmowane w dniach 13-20 października, a przydział akcji nastąpi 25 października. Resort zakłada też, że pierwsze notowanie akcji WSiP na giełdzie miałoby się odbyć 3 listopada.(ISB)

maza/qk/mik

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego