Polski sektor elektroenergetyczny stoi przed niespotykanym na taką skalę procesem zmian. Konsolidacja będzie postępować równolegle z liberalizacją rynku i zwiększeniem jego otwartości. Głębokość przemian, zaplanowanych na najbliższy rok, wpłynie na konkurencyjność całego sektora.
Wiele zmian zapisanych w "Programie dla elektroenergetyki", przyjętym przez rząd 28 marca 2006 r. jest właśnie wprowadzanych w życie. Najbardziej eksponowanym tematem będzie zapewne w obecnym i przyszłym roku finalizowanie konsolidacji pionowej sektora. Przypomnijmy - z 24 spółek, które działają we wszystkich segmentach rynku (od wydobycia przez generację aż po dystrybucję) tworzone są - w oparciu o struktury holdingowe - cztery grupy. Najsilniejsza z nich, aspirująca do roli narodowego championa, zdolnego do aktywnego działania na rynku europejskim - Polska Grupa Energetyczna - skupi pod swoimi skrzydłami aż 15 spółek. Pozostałe 9 spółek stworzy mniejsze grupy: Energetykę Południe (4 spółki), ProEn (3 spółki) oraz Energę (2 spółki).
Tworzenie Polskiej Grupy Energetycznej rozpoczźło siź w zeszłym roku. 29 grudnia 2007 r. do utworzonej przez PSE spółki celowej PGE Energia Skarb Państwa wniósł aportem udziały w Zespole Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) i ośmiu spółkach dystrybuujących ze wschodniej Polski. Tego samego dnia akcje PSE-Operator przekazano Skarbowi Państwa w formie dywidendy rzeczowej, aby zagwarantować całkowitą niezależność operatora systemu przesyłowego. W kwietniu ma się rozpocząć drugi etap budowy grupy. Skarb Państwa ma wnieść do PSE przedsiębiorstwo BOT Górnictwo i Energetyka. Spółki, które wejdą do Polskiej Grupy Energetycznej, wytwarzają około 41 proc. polskiej energii i mają 29 proc. udziału w jej dystrybucji.
Przekształcenia własnościowe i reorganizacja nie ominą również pozostałych spółek. Akt notarialny spółki Energetyka Południe podpisano 6 grudnia w Warszawie. Do tej grupy wejdą Południowy Koncern Energetyczny, Elektrownia Stalowa Wola, Enion i EnergiaPro. Spółka powinna rozpocząć działalność jeszcze w tym kwartale. Ministerstwo Gospodarki planuje wkrótce powołać również spółkę ProEn, do której zostaną wniesione akcje grupy ENEA, Elektrowni Kozienice oraz kopalni Bogdanka. Rządowi pozostaje jeszcze tylko przekonać do tego pomysłu protestujących związkowców z kopalni Bogdanka. Założono również czwartą spółkę, do której wniesione zostaną akcje spółki Energa i Zespołu Elektrowni Ostrołęka, tworząc ostatnią, najmniejszą grupę.
Powstanie tych grup energetycznych będzie miało decydujący wpływ na sytuację konkurencyjną na całym rynku produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. Trzy z nowo pow-stałych grup (Energetyka Południe, ProEn oraz Energia) będą zmuszone do zakupu energii elektrycznej od producentów spoza holdingu. W tym samym czasie PGE, posiadająca nadwyżki produkcyjne w stosunku do zapotrzebowania klientów przez nią obsługiwanych, stanie się liczącym graczem na rynku handlu energią elektryczną.