"Wprowadzenie zwolnień w podatku CIT, polegające na odliczeniu przez producentów biokomponentów od podatku dochodowego 19% kwoty stanowiącej nadwyżkę kosztów wytworzenia biokomponentów nad kosztami wytworzenia paliw ciekłych o takiej samej wartości opałowej, do których te biokomponenty mogą być dodawane, może nie znaleźć odzwierciedlenia w korzyściach, jakie miałyby płynąć dla ich wytwórców z tytułu mniejszych zobowiązań w podatku dochodowym" - powiedziała Kuś.
W czwartek Sejm przyjął nowelizację ustawy o CIT, wprowadzając ulgi dla producentów biopaliw, które mają zrekompensować część dodatkowych kosztów związanych z produkcją.
Kuś zwróciła uwagę, że niewystarczające korzyści związane z ulgami wiążą się z niskim poziomem opłacalności produkcji biokomponentów.
"Obecne uregulowania prawno-podatkowe w tym zakresie powodują, że produkcja biopaliwa nie jest szczególnie dochodowa, zatem wobec możliwości uzyskania niewielkiego dochodu, który podlegałby opodatkowaniu zaproponowana ulga będzie mogła zostać faktycznie wykorzystana w niewielkim, niepełnym zakresie" - powiedziała prezes Rafinerii Trzebinia.
Zarząd rafinerii uważa jednak, że pełnej oceny nowych regulacji będzie można dokonać dopiero po wprowadzeniu ustawy w życie.