- Celem porozumienia jest podjęcie przez banki działań umożliwiających Ministrowi Finansów emisję obligacji skarbowych w trybie przyznania wyłącznego prawa złożenia oferty nabycia (...) - głosi komunikat.
- Działania te obejmują zbudowanie książki popytu na obligacje, a następnie zakup obligacji od emitenta i rozliczenie transakcji z finalnymi nabywcami obligacji. Termin przeprowadzenia oraz struktura emisji będzie uzależniona od warunków rynkowych. Porozumienie obowiązuje do 30 czerwca 2009 - podał resort.
Naczelnik wydziału w departamencie długu publicznego resortu finansów Jan Misiórski powiedział, że porozumienie ma być uzupełnieniem normalnych przetargów obligacji.
- Umożliwi to ministerstwu sprzedaż dodatkowej ilości obligacji - powiedział Reuterowi.
Zdaniem analityków, taka forma sprzedaży może przynieść korzyści zarówno ministerstwu, jak i finalnym nabywcom obligacji. Resort będzie mógł bowiem dostosować ofertę zarówno do wymagań konkretnych inwestorów, jak też do swych potrzeb związanych z pozyskiwaniem środków na rynku.