Na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych odbędzie się pierwsze czytanie projektu, zgodnie z którym banki spółdzielcze będą mogły emitować bankowe papiery wartościowe.
Ta część nowelizacji nie wzbudza zastrzeżeń. Ale projektodawcy proponują również, aby poszerzyć zakres działalności banków spółdzielczych o czynność polegającą na możliwości zaciągania przez nie zobowiązań związanych z emisją papierów wartościowych. Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego ta propozycja budzi wątpliwości ze względu na bezpieczeństwo gromadzonych w bankach środków.
Chodzi między innymi o to, że po zmianach banki spółdzielcze będą mogły być agentem emisji lub subemitentem usługowym i inwestycyjnym. Podmiot taki zobowiązuje się do nabycia, na własny rachunek, całości lub części papierów wartościowych danej emisji, zbywanych później w ofercie publicznej, albo do zakupu papierów, na które nie złożono zapisów w przewidzianym terminie. „Należy zauważyć, że wykonywanie tego typu czynności może wiązać się z istotnymi obciążeniami finansowymi dla banku i w związku z tym generować duże ryzyko” – czytamy w opinii KNF.
– To był nasz wniosek, aby banki spółdzielcze mogły emitować obligacje. Chodzi o to, aby wzmocnić ich fundusze własne – mówi Jerzy Różyński, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. Różyński nie chce jednak odnieść się do uwag nadzoru finansowego.