O tym, że banki chciałyby ustawowo wprowadzić pierwszeństwo dokonywania wpłat z ZUS i pensji na konta bankowe lub SKOK, „Parkiet” pisał już w maju. Gdy wokół sprawy powstał duży szum medialny, Związek Banków Polskich wystąpił o przełożenie prac w komisji „Przyjazne Państwo”. Dziś posłowie mają ponownie zająć się tą sprawą. – To dokładnie te same propozycje, jakie zostały w maju zdjęte z porządku obrad. Nie było do nich poprawek – zapewniono nas w sekretariacie komisji.
[srodtytul]Pracownik z kontem[/srodtytul]
Z propozycji ZBP dotyczących obrotu bezgotówkowego dziś posłowie mają rozpatrzyć zmiany w kodeksie pracy, ustawach emerytalnych dotyczących świadczeń z ZUS i z KRUS, oraz o świadczeniach rodzinnych. Wszystkie dotyczą wprowadzenia pierwszeństwa przekazów bankowych nad pocztowymi oraz wypłatami z kasy. Najdalej propozycje idą w przypadku świadczeń z KRUS oraz rodzinnych. W razie wyboru usługi pocztowej świadczeniobiorca musiałby pokryć jej koszt z własnej kieszeni.
W pakiecie ZBP była też propozycja, by wprowadzić zasadę zwrotu nadpłat podatku na rachunek bankowy, chyba że podatnik nie ma konta. W czerwcu na wniosek resortu finansów komisja tę propozycję odrzuciła. Powód? Informacje o kontach podatników posiadających firmy banki przekazują raz w miesiącu, a o innych – w ogóle.
[srodtytul]Sprawę rozwiąże rząd[/srodtytul]