Współpraca z ubezpieczycielami idzie dobrze

Mi­mo spo­wol­nie­nia go­spo­dar­cze­go fir­my le­asin­go­we i to­wa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we kon­ty­nu­ują współ­pra­cę, a cza­sa­mi na­wet ją za­cie­śnia­ją

Publikacja: 16.10.2009 01:27

Obecna sytuacja gospodarcza przekłada się na spadek przypisu składki w towarzystwach ubezpieczeniowych. – Najbardziej odczuły to z pewnością zakłady, w których portfelach udział firm leasingowych jest znaczny – mówi Dagmara Ekwueme, kierownik zespołu ds. współpracy z klientami kluczowymi w TUiR Warta. Ale kryzys nie przerywa współpracy. Wręcz przeciwnie – kolejne towarzystwa ubezpieczeniowe garną się doń, choć do tej pory tego nie robiły. – Z tego rodzaju przedsiębiorstwami współpracowaliśmy dotychczas w niewielkim stopniu. Zmieniamy to, gdyż w tym segmencie widzimy wielki potencjał – mówi Ekwueme.

[srodtytul]Różne modele[/srodtytul]

Na czym polega kooperacja ubezpieczycieli z firmami leasingowymi? Klienci firmy leasingowej mają możliwość ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach środków trwałych. Leasingodawca otrzymuje prowizję od ubezpieczyciela, a ten zbiera z polis składki. Można powiedzieć, że wszyscy czerpią korzyści.

Spośród towarzystw na szerszą skalę kooperację z firmami leasingowymi prowadzą między innymi STU Ergo Hestia, Generali TU i Compensa TU należąca do Vienna Insurance Group. Ergo Hestia może się pochwalić 40 umowami na ubezpieczenie przedmiotów wyleasingowanych. Compensa działa w porozumieniu z kilkunastoma leasingodawcami. – Obecnie trwają prace nad zawarciem kolejnych kontraktów – mówi Marek Gołębiewski, rzecznik VIG Polska. – Dzięki temu kanałowi dystrybucji sprzedajemy głównie polisy komunikacyjne, a w niektórych przypadkach również majątkowe – dodaje.

Pogłębioną współpracę z firmą leasingową nawiązało Uniqa TU. – Naszym głównym partnerem jest Raiffeisen Leasing Polska. Wykorzystujemy wieloletnie doświadczenia płynące z kooperacji spółek na rodzimym rynku austriackim, gdzie Uniqa Versicherungen AG i Raiffeisen Zentralbank Österreich AG współdziałają w zakresie sprzedaży produktów ubezpieczeniowych od 1970 r. W Polsce współdziałanie rozpoczęło się w marcu 2003 roku. Aktualnie za pośrednictwem Raiffeisen Leasing Uniqa oferuje ubezpieczenie komunikacyjne, majątkowe, a nawet życiowe.Raiffeisen Leasing współpracuje jednak nie tylko z towarzystwem Uniqa, ale też z sześcioma innymi ubezpieczycielami. Powołał nawet do tego celu specjalną spółkę: Raiffeisen Insurance Agency, która dostosowuje produkty ubezpieczeniowe do potrzeb leasingu.

[srodtytul]Profity utajnione[/srodtytul]

Ani firmy ubezpieczeniowe, ani leasingowe, nie chcą podawać informacji na temat przychodów, jakie uzyskują dzięki współdziałaniu. – Możemy stwierdzić, że kanał leasingowy to jeden z najbardziej dynamicznie rosnących kanałów dystrybucji naszych produktów – zapewnia Gołębiewski.Pewną wskazówkę daje STU Ergo Hestia. – Wyłączając klientów strategicznych, składka z kontraktów z firmami leasingowymi za I półrocze 2009 wynosiła około 19 proc. portfela klientów korporacyjnych. W analogicznym okresie 2008 r. było to około 15 proc. – zdradza Marcin Dębicki, dyrektor biura ubezpieczeń podmiotów gospodarczych Ergo Hestii.

[srodtytul]Kryzys rozwinął GAP[/srodtytul]

Towarzystwa ubezpieczeń we współpracy z firmami leasingowymi sprzedają głównie pakiety polis komunikacyjnych (OC, AC, NNW) i ubezpieczenia majątkowe. To jednak niejedyne produkty dostępne w spółkach leasingowych. – Kryzys zintensyfikował sprzedaż dodatkowych produktów ubezpieczeniowych, jak np. GAP. Skrót ten oznacza „guaranteed auto protection”. Są to polisy chroniące klienta od straty finansowej w postaci całkowitego zniszczenia bądź utraty pojazdu – wskazuje Andrzej Mamcarz, dyrektor departamentu operacyjnego w Raiffeisen Insurance Agency.

[srodtytul]Mogłoby być jeszcze piękniej[/srodtytul]

Przedstawiciele obu branż zwracają uwagę na pewne trudności natury prawnej, które ograniczają zakres współpracy firm leasingowych z towarzystwami. – Najważniejszą przeszkodą są decyzje izb skarbowych, które wydały już kilka postanowień mówiących o konieczności obciążenia podatkiem VAT składki ubezpieczenia komunikacyjnego w przypadkach, gdy koszt ubezpieczenia jest refakturowany przez właściciela pojazdu, czyli firmę leasingową, na korzystającego z leasingu – wskazuje Grzegorz Kulik, dyrektor departamentu leasingu i programów centralnych w Generali Towarzystwie Ubezpieczeń.

Niektóre firmy leasingowe znalazły jednak sposób na omijanie przeszkód. – Nie mamy żadnych problemów we współpracy z towarzystwami. Zawdzięczamy to własnej agencji ubezpieczeniowej Raiffeisen Insurance Agency Sp. z o. o., która dostosowuje oferowane na rynku produkty do potrzeb leasingu – mówi Mamcarz.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego